Neden kilo veremiyorsunuz?

Neden kilo veremiyorsunuz?

Kilo vermek için ne çok uğraşıyorsunuzdur kim bilir? Yediğinizi, içtiğinizi onca kısmanıza, çılgınca egzersiz yapmanıza rağmen bir türlü istediğiniz sonucu alamıyorsunuz. Demek ki bir şeyler yolunda gitmiyor!

1/ 10
Neden kilo veremiyorsunuz?

Tiroit bezlerinin az çalışması
Yemek yeme ve egzersiz alışkanlığınızda herhangi bir değişiklik olmadığı halde tartıda gördüğünüz sayılar yükseliyor mu? Bu durumda bir iç hastalıkları uzmanına başvurup tiroit hormonunuzu ölçtürmeniz yanlış olmaz. Tiroit hormonu, metabolizmanızı düzene sokar. Eğer hipotiroidiniz varsa, yani tiroit beziniz az çalışıyorsa, daha az tiroit hormonu üretirsiniz. Bu rahatsızlığın diğer başlıca belirtileri de yorgunluk ve saç dökülmesidir. Ama üzülmeyin, doktorunuza başvurduğunuzda ilaçla kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır hipotiroidi.

2/ 10
Neden kilo veremiyorsunuz?

Depresyonda hissetmek
Mutluluk, şaşırtıcı bir kilo verme yöntemi olabilir! ABD’de yapılan bir çalışmaya göre, serotoninin, yani mutluluk hormonunun artması, yağ seviyesini azaltmaya yardımcı oluyor.

Serotonin, beyne metabolizmayı hızlandırma sinyali gönderir, bu da vücutta yağ birikmesini önler. Ancak yine de serotoninin tek başına muazzam oranda yağ kütlesini erittiğine dair herhangi bir çalışma yok. Son araştırmalar, stresin metabolizmadaki obeziteye yol açan değişiklikleri tetiklediğini ortaya koyuyor. Demek ki şöyle derin bir nefes almak size iyi gelecek!

3/ 10
Neden kilo veremiyorsunuz?

Egzersizden önce karbonhidrat tüketmek
Düzenli olarak spor yapıyorsanız ama sonuç alamıyorsanız, demek ki ter atarak ekstra kalori alabileceğiniz hatasına düşüyorsunuz. “Bugün üç kilometre koştum, dolayısıyla bu brovniyi hak ettim” diyorsunuz mesela. Ya da spor öncesi atıştırma işinde hata yapıyorsunuz… Yüksek karbonhidratlı bisküvi yemek gibi. Egzersizin kilo vermenizde etkili olmasını istiyorsanız spordan iki saat önce karbonhidratlı yiyeceklerden tüketmemelisiniz. Az yağlı yoğurt ya da yarım fincan çikolatalı süt gibi proteinden zengin süt ve süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

4/ 10