O son üç kilo nasıl verilir?

O son üç kilo nasıl verilir?

İnatçı son 3 kiloyu verdiren formül

Kilo verme programına başlayınca ilk hafta hızlı giden kilo yüz güldürücüdür, çünkü başlangıçtaki ilk kalori sınırlaması ile birlikte negatif enerji dengesi hızlı cevap verir bununla birlikte ilk haftadaki muhtemel su kaybı da verilen kilonun fazla olmasında etkilidir. Ancak ilerleyen haftalarda 3-4. hafta gibi genelde kilo verme hızı yavaşlar hatta bazen durabilir. Bireyin kararlı tutumu bu süreçte önemlidir. Egzersiz inatçı kilo ile baş etmek için en önemli yardımcıdır.

1/ 28
O son üç kilo nasıl verilir?

Her şeye rağmen hedeflediğiniz kiloya çok az kalmışken yani son kiloyu görmeyi heyecanla beklerken genelde en inatçı tablo gelişir. Son 2 -3 kilo çok zor gider. Uzman Diyetisyan Dilara Koçak, “15 kg verdim ama şu 2-3 kg gitmiyor “diye çok sayıda şikayet aldığını söylüyor. İşte Koçak’tan kalan son kilolarınızı verdirecek ipuçları:

2/ 28
O son üç kilo nasıl verilir?

Kilo kaybetme hızı, hedef kilonuza yaklaştıkça azalabilir, çünkü sizin küçük bedeninizi korumak için daha az kalori harcamanız gerekir. Kaybedilen her kilo vücut yüzeyinizde azalma, harcadığınız kalorinin de azalması anlamına geliyor. Bu sebeple vücut ağırlığınız azaldıkça ihtiyaç duyduğunuz kalori de azalır. 70 kiloyken yediğiniz besinleri aynı miktarda 62 kiloyken yerseniz kilo veremezsiniz veya tekrar kilo alabilirsiniz.

3/ 28
O son üç kilo nasıl verilir?

Bedenen ve ruhen iyi olmak tam sağlıklı olmayı ifade eder. Sağlık çerçevesi içinde boy uzunluğuna göre vücut ağrılığının dengede olması da çok önemlidir. Ancak kilo verme hedeflerinizde sadece rakama odaklanmak kilo verdikten sonra tekrar kilo almanın önemli sebeplerinden biridir. Önemli olan davranış değişikliği hedefinden uzaklaşmamaktır. Kilo verme programına başlarken motivasyonun temelinde doğru hedefleri belirlemek başta gelir. Ancak yine de başarılı bir diyet programının ölçüsü genel olarak hep rakamla ifade edilir. Bu noktada en zorlayıcı kısım ise son kilolardır.

4/ 28