Saç sağlığı hakkında gerçek bilgiler

Saç sağlığı hakkında gerçek bilgiler

Biz kadınların ortak sorunu: Saçın uzamaması, kopması, çabuk kırılması... Özellikle sık saçını boyatan, kimyasal işlemler uygulayan, sıkça fön ve maşayla şekil verenlerimizde bu sorunlar alışılagelmiştir

1/ 14
Saç sağlığı hakkında gerçek bilgilerSaçın uzama evresi kişiye göre değişmekle birlikte saç ayda ortalama 0,5-1,5 santim boy atar. Erkeklerde saç uzama evresi daha hızlı iken kadınlarda yavaştır. Ancak kadının saçı, erkeğinkine göre daha uzun süre büyüme evresinde kalır. Bu nedenle saçı beline kadar uzayanlar, çoğunlukla kadınlardır. Herkesin saç telinin kalınlığı da farklıdır. Bunda cinsiyet, genetik ve ırksal faktörler etkilidir. İnce telli saça sahip olan bir kişinin saçı kalın telli olamaz veya saç uzama süresi 3 yıl olan bir kişi için bu süre 5-6 yıla çıkartılamaz.

2/ 14
Saç sağlığı hakkında gerçek bilgilerSaç Sağlığı Uzmanı (trikolojist) Burcu Çayözü ‘saçı kalınlaştıran ve uzatan ürün’ sloganlarının gerçekle ilgisi olmadığını belirterek konuyu şöyle açıkladı: “Saçın uzama hızı-süresi, genetik ve yapısaldır. Saçı sadece omzuna kadar uzayan bir kişinin ürünlerle, özellikle şampuan gibi deri yüzeyinde kalan maddelerle, beline kadar uzatması mümkün değildir.

3/ 14
Saç sağlığı hakkında gerçek bilgilerAyrıca doğal bakım kürü olarak adlandırılan ve çeşitli yağların, yumurtanın birleşimiyle oluşan ev tipi karışımlar da saçın köküne kadar nüfus etmediği için beslemez veya uzatmaz. Üstüne üstlük, bu ürünlerin temizlenmesi zor olduğu için, birkaç kez çok sıcak suyla şampuanlamak saçın asidik dengesinin bozulmasına yol açar. Saçın oluşumu ve gelişimi hem deride hem de deri altındaki bölümde gerçekleşir. Buraya kadar nüfuz edemeyen ürünler, saçın yapısında fark yaratamaz.

4/ 14