Saçla ilgili doğru bildiğiniz 5 yanlış

Saçla ilgili doğru bildiğiniz 5 yanlış

Sırf daha çabuk uzasın diye istemeyerek de olsa saçınızı kestirdiğiniz oldu mu? Hep aynı şampuanı kullanmanın yanlış olduğunu duyduğunuz için her alışverişinizde farklı şampuan aldınız mı?

1/ 8
Saçla ilgili doğru bildiğiniz 5 yanlış

Ne kadar çok kestirirsen o kadar çok uzar.
Saçlarımızı kestirmeyi pek sevmiyoruz. Eğer uzun saç seviyorsak düzenli olarak kırıklarını aldırmak yerine saçımızı senelerce kestirmemeyi seçiyoruz. Her gittiğimizde bizi ikna etme konusunda çaresiz kalan kuaförler de bu duruma bir çözüm bulabilmek için kestirirsen daha çabuk uzar demeyi tercih ediyorlar. Oysa kestirsek de kestirmesek de saç ayda ortalama 1 cm uzar. Tabii beslenme, sağlık koşulları, ilaç kullanımı, yaş ve çevresel faktörlerin bu ortalamada etkisi olduğunu belirtelim.

Saçı sık sık kestirmek daha çabuk uzamasını sağlamaz ancak tabii ki saçın daha sağlıklı görünmesine yardım eder. Saçınızın uçlarındaki kırıklardan düzenli olarak kurtulursanız saçınız daha gür gözükür, bu da kestirmediğiniz o upuzun saçlarınızın sağlıksız görüntüsünden çok daha iyidir.

2/ 8
Saçla ilgili doğru bildiğiniz 5 yanlış

Beyaz saçları koparırsan artar.
Beyaz saçlar ilk çıkmaya başladıklarında bir hayli kafaya takılır. Her aynaya baktığımızda o tek tük beyaz saçlarımızı inceler, dertlenir dururuz. Büyüklerimizden “Beyaz saçlarına sakın dokunma, koparırsan daha fazlası gelir” cümlesini de sıkça duyduğumuz için çaresiz kalırız.

Saçı koparmak tabii ki hiç sağlıklı değildir ancak kopunca beyaz saçlar fazlalaşmaz. Kopardığınız saç tekrar yerine gelecektir ama koparma işlemini sık sık tekrarlarsanız kıl köklerinize zarar verebilir ve oradan bir daha saç çıkmamasına neden olabilirsiniz.
Saçlarınızın arasından sırıtan birkaç beyaz saç telinden çok rahatsız olursanız koparmak yerine kesmenizi önerebiliriz. Tabii ki bu bahsettiğimizin birkaç telle sınırlı olduğunu hatırlatalım. Saçlarınızdaki beyazlar fazlaysa ve bundan rahatsızsanız boyatmanızda fayda var.

3/ 8
Saçla ilgili doğru bildiğiniz 5 yanlış

Hep aynı şampuanı kullanmak yanlıştır.
Şampuanın amacı nedir? Saçlarımızı temizlemek. Şu an saçımıza ve saç derimize iyi gelen bir şampuan birkaç ay sonra bu özelliğini yitirmeyecektir. Ama şunu da belirtelim; mevsim değişikliklerine bağlı olarak yaşadığımız sorunlarda şampuanımızı değiştirmek doğru bir çözüm yolu olacaktır. Örneğin ilkbahar ve sonbahar aylarında sıklıkla yaşadığımız saç dökülmesi problemine karşı saç dökülmesine iyi gelen bir şampuan tercih etmek doğru. Saçlarınızı boyattıysanız ya da perma gibi bir işlem uygulattıysanız her zaman kullandığınız şampuanınızı değiştirerek işlem görmüş saçlara özel bir şampuan almak da iyi bir fikir olabilir.

Ama tekrar edelim, bir neden ortada yokken hep aynı şampuanı kullanmanın yanlış olacağını düşünerek, her alışverişinizde farklı marka bir şampuan almak zorunda değilsiniz.

4/ 8