Soğuk havada önlemsiz kalmayın!

Soğuk havada önlemsiz kalmayın!

Eller ve dudaklara özel ihtişam!

• Eller ve dudaklar soğuktan doğrudan etkileniyor. Bu yüzden zaman zaman kuru, hatta çatlak bir görünüme bürünmeleri doğal.

• Özellikle elleri yıkamak cildin doğal koruyucu mantosuna zarar verdiği için, pantenol ve yoğun bitkisel yağ içerikli özel kremler kullanmak yerinde olur. Açık havada mutlaka eldiven takmayı ihmal etmeyin.

• Evlerimizdeki kalorifer, havayı kuruttuğu gibi cildimizin de nemini kaybetmesine neden oluyor. Sonuçta cilt gergin, zaman zaman kepekli ve güçsüz bir görünüm alıyor. Dokuları yeniden canlandırmanın yolu badem yağı içerikli kremler kullanmak.

1/ 8
Soğuk havada önlemsiz kalmayın!

Ne kadar yoğun o kadar etkili!

• Her ne kadar vücudumuz bu soğuk mevsimde kalın kazaklar içinde ısınıyor olsa da, bu giysilerin cildi tahriş ettikleri gerçeğini görmezden gelmek zor.

• Yağlı cilt bakm kremleri, kremler arasında en zengin içerikli olanı... Özellikle E vitamini içeren kremleri tercih etmenizi öneriyoruz. Cildi sadece soğuktan korumakla kalmıyor, dirsekler ve topuklar gibi çok kuru bölgeleri de yumuşatıyor.

2/ 8
Soğuk havada önlemsiz kalmayın!

Saç maskeleriyle özel bakım!

• Saclarımız da kış soğuğuna her zaman hazırlıklı olmuyor. Kar ve nemli hava dışında kuru kalorifer havası da sac tellerini yıpratıyor.

• Bu durumda özel bir bakımın tam zamanı. Ancak saçların etkili maddeleri almaları için sıcağa ihtiyacı var. Dolayısıyla kendileri ısı üreten bakım ürünlerinin yanı sıra saç maskesi uyguladıktan sonra saunada biraz zaman geçirebilirsiniz.

3/ 8
Soğuk havada önlemsiz kalmayın!

Soğuk havada egzersiz tehlikeli!

• Sağ kalmak için vücut sıcaklığının 24 ile 40.5 derece gibi dar bir aralıkta bulunması gerekiyor. Soğuğa maruz kalındığında kas kasılması zayıflıyor, sinir iletim hızı azalıyor ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Egzersiz yaparken oluşabilecek sorunlar

• Performans düşüklüğü, kas, tendon ve bağ yaralanması riskinde artma, soğuk yanığı ve donmanın soğuk havada spor yaparken gelişebilecek sorunların başında geliyor. Bu sorunlar, kayak, sürat pateni, bisiklet, kros, futbol gibi dış ortam sporlarında kulak, burun, el ve ayak parmakları gibi bölgelerde daha çok meydana geliyor.

Ölüme neden olabilir

• Vücut sıcaklığının 32,4-30 dereceye düştüğünde titremenin durur, kasların katılaşıp duyu organları hissizleşir. Vücut ısısı 29,8-27 derece olduğunda koma hali gelişir ve refleks kaybı, kalpte atrial fibrilasyon gibi sorunlar oluşur. Vücut sıcaklığı 25,6 derecenin altına indiğinde akciğer ödemi, kalpte ventriküler fibrilasyon ve ölüm gerçekleşebilir.

4/ 8