Soğukta cildiniz su kaybetmesin!

Soğukta cildiniz su kaybetmesin!

Dış ortamdaki soğuk, nemli hava ve rüzgar; ev, araç içi ve işyerleri gibi kapalı alanlarda da ısıtmaya bağlı kuru hava cildin dengesini bozar. Soğukta yüzeysel kan dolaşımı etkilenir, damarlar büzülür ve dolaşım yavaşlar; su kaybı olur.


PULLANMA VE ÇATLAMALAR OLUR

Kişi cildinde hassaslık, kızarma, nedensiz yanma hissi duyar; hatta cilt yüzeyinde pullanmalar, çatlamalar oluşabilir. Bu koşullardan yüz, eller gibi açıkta olan yerler ilk önce etkilenir. Sağlıklı bireyde bunlar görülürken cildin zaten hassas olduğu bazı durumlarda şiddetlenmeler olur. Seboreik dermatit dediğimiz rahatsızlıkta kızarmalar, pullanmalar şiddetlenir; atopik dermatit dediğimiz durumda kaşıntılar çok şiddetli olabilir.

1/ 9
Soğukta cildiniz su kaybetmesin!

MUTLAKA NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Yüz ve eller daha çok etkileneceği için, yüzümüzü ve ellerimizi sabah akşam, akşam daha yoğun olmak üzere nemlendirmeliyiz. Makyaj temizlenirken alkolsüz bir temizleyici kullanmalı, ardından alışkın olduğumuzdan daha yoğun, daha zengin bir krem kullanmalıyız.

2/ 9
Soğukta cildiniz su kaybetmesin!

ISI 20 DERECE OLMALI

Yaşadığımız ortamı nemlendirmek önemlidir. Dış ortamla ısı farkını çok açmamak için iç ortam ısılarını 20 derece civarında tutmalı ve %30 nemli olmasına dikkat etmeliyiz. Basit bir önlem olarak radyatörlerin üzerine su koymak ortamı nemlendirecektir.

3/ 9
Soğukta cildiniz su kaybetmesin!

DAR KIYAFETLER GİYMEYİN

Kıyafetlerin sürtünmesi, dar, yünlü veya sentetik katkılı giyecekler de cildin kurumasına yol açar. Vücudun hava almasını sağlayan pamuklu dokumalar tercih edilmeli, ince ama kat kat, soğan zarı gibi giyinmeye çalışılmalıdır.

4/ 9