Sonbahar-kış ev modasında ne var

Sonbahar-kış ev modasında ne var

Etnik'ten, sahil ve kır evine kadar uzanan pek çok farklı stil için ilginç ve şık tasarımlar, yeni malzeme ve uygulamalar evleri, dünyanın kasvetli ve boğucu havasından soyutlamak, kendi içinde renkli, farklı ve olabildiğince özgün bir yaşamın kapısını aralamak için yeniden şekillendiriyor. Bunu yaparken mizahla kaotik etkiyi iç içe geçirerek kimi zaman eğlenceli, kimi zamansa biraz çılgın sayılabilecek yaşam alanları tasarlanıyor. Böylece evler içinde yaşayanların zihinlerini dinlendiren ve nefes aldıran alanlara dönüşüyor.

1/ 6
Sonbahar-kış ev modasında ne var

Öne çıkanlar
Adı üstünde “crazy” yani çılgın ev… Böyle bir evde tek bir stilin barınması mümkün değil elbette. Ham malzemelerin modern formlarla birleştiği, vintage stilin endüstriyel detaylarla bütünlendiği, kısacası hayal dünyanızda nasıl bir ortam varsa onun hakim olduğu bir dekorasyon anlayışı öne çıkıyor. Her stilin kendi içinde sınırları olsa da bunu biraz zorlayarak hafif kaotik mekanlar dikkat çekiyor. Alt temalarda öne çıkan stiller arasında etnik şık, sahil evinin dingin havasını renklerle karıştıran kır evi stili, pop art akımının sadeleşmiş retro hali ve teknolojiden nasibini alan İskandinav vintage stilini sayabiliriz. Modern minimal ve klasik tasarımlar azalsa da yerini koruyor.

2/ 6
Sonbahar-kış ev modasında ne var

Global dünyanın yenilikleri
Global dünya kültüründen ilham alan etnik şıklık bu yıl da devam ediyor. Stilin farkı etnik detayların endüstriyel formlarla ve geleneksel malzemelerin yeni tekniklerle buluşması. Doğal dokulu duvar kağıtları, patchwork dokumalar, el işi örgüler, geri dönüşümlü malzemelerin yanı sıra, Asya’dan Afrika ve Avrupa’ya tüm etnik ögeleri bu stilinde görebilirsiniz.

3/ 6
Sonbahar-kış ev modasında ne var

Başrolde tekstil var!
Ev tekstilinin yenilikleri bu yıl çok dikkat çekiyor. Bu yılın renk, desen ve doku temaları sanki moda sayfalarından çıkmışçasına lüks ve tasarım kokuyor. Ünlü moda markalarının popüler desenleri, farklı dokuma ve baskı tekniklerini görmek mümkün. Ham keten, pamuk gibi doğal tekstiller ağırlığını hissettiriyor. Ancak renkler ve tonlar oldukça parlak.
Doğalmış gibi duran sentetik kumaşlara da rastlamak mümkün. Bu kumaşlarda renkler parlak neon tonlarından, gri, kum beji, siyah ve beyaz gibi kontrast tonlara kadar uzanıyor. En irisinden en ufağına kadar çiçek desenleri hemen her yerde karşımıza çıkıyor. Nevresim takımları, perdeler, duvar kağıdı ve mutfak tekstilinde el örgüsü süslemeler, aplike, nakış ve işlemeler oldukça fazla kullanılıyor.
Grafik baskı desenler artık vintage stiline bile nüfuz etmiş durumda. 1950’lerin stilinden etkilenen tasarımcılar, o yıllara ait ekonomik ve kültürel değişimin dekorasyona etkisini özellikle ev tekstilinde hem desen, hem de malzeme olarak hissettiriyorlar. Geometrik desenler ve illüzyon yaratan baskı teknikleri en sık kullanılanlardan. Elbette folklorik efektler de sıcak renkleriyle karşımıza çıkıyor. Banyo tekstiline ise doğal dokumalar hakim. Direkt cilde temas eden havlulara yeni üretim teknolojileri ile bakteri barındırmama, hijyen ve yüksek emicilik gibi özellikler ekleniyor. Üreticiler ayrıca keten, bambu, doğal ipek ve kenevir gibi geri dönüşüme müsait malzemeleri de sıkça kullanıyorlar.

4/ 6