Tartıdaki bu rakamlar neden

Tartıdaki bu rakamlar neden

Tartıda, her zamankinden yüksek rakamları fark edip, beklemediğiniz bu kiloları ayakkabılarınızın ağırlığına ya da az önceki öğle yemeğine verdiğiniz oldu mu?

Çoğu kadın tartılırken tartı oyununun versiyonlarından birini oynar, ancak gerçek olan şu ki, tartıdaki rakamların o denli dalgalanmasının en az sekiz nedeni bulunmakta. Bu nedenleri unutmazsanız, bir sonraki sefere tartılar sizinle işbirliği etmediğinde, nedenini bilirsiniz:

1/ 10
Tartıdaki bu rakamlar neden

Üzerinizde kıyafetler var:

Üzerinizde kıyafetlerin olması, tartıdaki rakamın ortalama 1 kilo yükseleceği anlamına gelir. “Yaz kıyafetleri görece hafiftir, ancak kışın giyilen kot ve kazaklar 1 kilodan da fazla edebilir,” diyor uzman diyetisyen Katie Heddleston. Evde iseniz, sabah çıplakken tartılın. Doktor muayenesinde tartıldığınızda ise, daha doğru bir ölçüm için ayakkabılarınızı ve ceketinizi çıkartın.

2/ 10
Tartıdaki bu rakamlar neden

Egzersizden yeni çıktınız.

Yoğun tempolu egzersiz yaptığınızda, suyu tutan glikojen kalorilerini (karbonhidrat) yakarsınız. Fazla enerji harcadığınız bir egzersiz ya da fitness seansından sonra, tartıdaki rakamlarda 1-3 kiloluk bir düşüş görebilirsiniz, ama hemen mutluluk dansı yapmaya kalkmayın! Bu düşüş, gerçek bir kilo kaybına işaret etmez, vücudunuz yeniden su aldığında tartıdaki rakamlar da yükselecektir. Gerçekte, “Kaybettiğiniz suyu geri kazanmak için, tartıda kaybolan her kilo için yarım litre su içmeniz gerekir,” diyor Heddleston.

3/ 10
Tartıdaki bu rakamlar neden

Az önce büyük bir salata tabağını ya da sebze çorbasını devirdiniz.

Sebze gibi lif yönünden zengin yiyecekler yemek, tartıdaki rakamları geçici olarak yükseltebilir, ancak umutsuzluğa kapılmayın! Lif, vücut tarafından sindirilmez ya da absorbe edilmez. Lif, besin olarak kabul edilmez; yiyeceklerin vücut içerisinde hareket etmesini sağlar ve suyu, ince ve kalın bağırsaklara çekerek hazma yardımcı olur. Zaman geçtikten sonra, lifler görevini tamamladığında, tartıdaki rakamların yeniden düştüğünü göreceksiniz.

4/ 10