Terlemeden yorulmadan daha çekici bir vücut

Terlemeden yorulmadan daha çekici bir vücut

Egzersizin ardından spor ayakkabılarını çıkarır çıkarmaz, vücudun kaslarda meydana gelen “hasarı” onarmaya başlar. Kaliforniya’daki Stanford Önleyici Tıp Araştırma Merkezi’nden Egzersiz Fizyoloğu ve Beslenme Uzmanı Stacy Sims, “Aslına bakarsan, seni güçlü ve ince yapan bu toparlanma sürecidir (egzersizin kendisi değil)” diyor. Yapılan araştırmalar, hızlı sonuç almak söz konusu olduğunda, egzersiz yapmadığın günlerde ne yaptığının, neredeyse egzersizin kendisi kadar önemli olduğunu gösteriyor. Minimum efor gerektiren bu püf noktalarıyla yoluna hızla devam et.

1/ 7
Terlemeden yorulmadan daha çekici bir vücut

Yapman Gereken: Daha Çok Uyumak

Faydası: Uykunun sağlığa faydalarını biz saymaktan bıkmadık. Peki ya sen dediklerimizi uygulayabiliyor musun? Hâlâ günde yedi ile dokuz saat arasında uyumaya özen göstermiyorsan, neden kilo veremediğini bir daha düşün! Araştırmalar derin uykunun yalnızca dokuları onaran büyüme hormonunu hızlandırmakla kalmadığını kanıtlarken, aynı zamanda eksik uykunun da kilo almaya neden olduğunu gösteriyor: Uykusuz kalmak, doyduğunu fark etmene engel olarak daha çok kalori almana neden olur. Yorgun olduğunda miden, yeme isteğini oluşturan ghrelin adlı kimyasalı üretir, bu da tatlı yeme isteğini tetikler. Martha Jefferson Hastanesi Uyku Sağlığı Merkezi’nden Nörolog Chris Winter, “Bu durumda vücudun seni ayık tutabilmek için çabuk enerjiye dönüşen yiyeceklere ihtiyaç duyar. Bunlar da şekerli ve karbonhidrat içeren gıdalardır” diyor. Yorgunluk aynı zamanda yemeye son vermeni söyleyen leptin hormonunu da baskılar. İşte bu sebeplerle Winter, “İyi bir uyku, hedefine ulaşmak için yapabileceğin en iyi şeydir” diyor.

2/ 7
Terlemeden yorulmadan daha çekici bir vücut

Yapman gereken: Kısa Bir Yürüyüş Yapmak

Faydası: Dinlenme günlerinde egzersiz yapmayarak kendini ödüllendirdiğini düşünüyor olabilirsin. Ancak yoğun bir egzersizden sonraki gün hafif bir aktivite yapmak, kan dolaşımını hızlandırarak kaslarını yapılandırır. Sims, “Taze kan akışı kaslarına taze besin öğelerini getirir ve laktik asit gibi atıklardan kurtulmana yardımcı olur” diyor. Dahası, aktif kalmanın egzersiz sonrası kas ağrılarını hafiflettiği ve kalitesiz uykuya sebep olan sinir sistemi aktivitelerini durdurduğu kanıtlanmış. Basit bir yoga dersine gir ya da arkadaşlarınla rahat sohbet edebileceğin hızda yürü. Tüm gün bilgisayar başında oturuyorsan, biraz hareket etmek için her iki saatte bir ofiste tur at. Sonra bunun ödülünü almaya hazır ol: Ertesi gün yapacağın egzersiz seansı daha az ağrılı geçecek.

3/ 7
Terlemeden yorulmadan daha çekici bir vücut

Yapman gereken: Egzersiz Sonrası Atıştırmalarını Düzenlemek

Faydası: Spor bilimcileri, egzersiz sonrası biraz atıştırmanın kas onarımına yardımcı olduğunu savunuyor. Daha iyisi, karın yağlarını azaltması. Sims, “Egzersiz yapmak kortizol hormonunu harekete geçirir. Kortizol, spinning sınıfının son dakikasına kadar dayanmanı sağlayan hormonun ta kendisidir” diyor. Fakat bu durumda çok uzun süre kalmak ters etki yaratabilir: Fazla kortizol sadece kasların onarımına engel olmakla kalmaz; aynı zamanda metabolizmanı yavaşlatarak, kalorileri yakmak yerine yağ olarak vücutta (genellikle karın bölgesinde) depolanmasına sebep olur. Sims, “Neyse ki egzersizden sonraki 30 dakika içinde biraz protein almak bu zararlı etkileri önler” diyor. Önerisi, katı haşlanmış yumurta yemek ya da smoothie’ye meyve suyu yerine az yağlı süt eklemek yönünde. Caffe Nero severler yaşadı: Yağsız sütle hazırlanmış mocha latte, içindeki sütten gelen protein ve gizli silah kafein ile kortizolün panzehiri olabilir. Bir araştırmada, karbonhidratla (bu örnekte çikolata) birlikte alınan kafeinin, tek başına alınan karbonhidrata göre kasların enerji üretimini yüzde 66 arttırdığı bulunmuş.

4/ 7