Türklere özel diyet!

Türkler'e özel diyet!

Türklere özel diyet!

Yonca diyeti, ana besin kaynakları olan 4 besin türünü dengeli bir biçimde almayı hedefliyor. Peki, bu dört besin grubu nedir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Çağatay açıkladı.

1- Süt - yoğurt

2- Et – tavuk - balık ve muadilleri

3- Sebze ve meyveler

4- Tahıllar

1/ 6
Türklere özel diyet!

Her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt!

Süt, yoğurt, ayran veya peynirler aslında hepsi bizim için aynı gruptur. Her birini illaki tüketmek mecbur değildir, süt hiç sevmeyen bir kişi yoğurttan 2 su bardağı tüketmeli ki sağlıklı bir kalsiyum alımı olsun. Bu besin grubu sadece kalsiyum değil; protein, fosfor, b12, b2 vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt ve 2 dilim peynir tüketmek mükemmel bir kalsiyum alımına neden olur.

2/ 6
Türklere özel diyet!

Proteini düşük diyet yağlanmaya yol açar

Et ve et yerine geçen besinler denilince akla ilk gelmesi gerekenler; et, tavuk, balık, tüm kurubaklagiller, ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerdir. Protein kaynağı olan bu grup hayatımızda olmazsa olmazdır çünkü doku yapımı için vücudun proteine ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra proteini düşük bir diyet ile beslenen kişilerde yağlanma çok daha hızlı olur. Yonca diyeti, günde en az 4 köfte kadar et, tavuk ya da balık tüketmeyi, haftada 1-2 defa kurubaklagil yemeyi öneriyor. Yumurta da bir protein gurubu sayıldığı için sabah 1 yumurta yemek, öğlen en az 3 köfte yemek aslında günlük protein ihtiyacımızı karşılamaktadır.

3/ 6
Türklere özel diyet!

“Sebze ve meyveler” enerji kaynağımız!

Sebzeler ve meyveler hem enerji kaynağımız hem de vitamin ve mineral depomuzdur. Elbette dengeli alınmazsa bu grup kiloya neden olabilir. Yonca diyeti, günde 5 porsiyon sebze ve meyve önermektedir. Yani günde 3 adet meyve ve 2 koca kase salata yemek dengeli mineral ve vitamin alımı sağlar. Hastalıklardan korunmak, bol antioksidan alabilmek için sebze ve meyve yemeyi unutmayın.

4/ 6