Utangaç çocuklara nasıl yaklaşmalı

Utangaç çocuklara nasıl yaklaşmalı

"Altı yaşındaki oğlum için koşmak, zıplamak, tırmanmak keyif aldığı aktiviteler arasında. Bir gün futbol takımında oynamak istediğini söyledi. Katılmak istediği bir grup olması beni çok mutlu etmişti. Gün geldi ve kayıt yaptırmak için yola çıktık. Yol boyunca oldukça sessizdi. Sonrasında nedenini anladım tabii. Vardığımızda, arabanın içinde bir köşeye sinmiş ağlıyordu ve arabadan çıkmak istemiyordu. Kısık ve tedirgin sesiyle, ‘Gitmek istemiyorum’ dedi. Aynı şeyleri yeniden yaşıyorduk. Oysa çok çaba göstermiş, çeşitli etkinliklere katılımını sağlamış, parti davetlerine götürmüş veya aile toplantılarına birlikte katılmaya özen göstermiştik. Ancak normalde hayat dolu olan oğlum birden içine kapanabiliyor. Sosyal aktivitelere katılması için bulunduğu yerden büyük bir sıçrama yapması gerekiyor.”

Siz de Gülen Suiçmez gibi utangaç bir çocuk annesiyseniz, özellikle sizin isteklerinizle çatıştığında onunla mücadele etmek sinir bozucu olabilir. Sakladıkları kapalı kutuyu açmanın ilk yolu onunla zıtlaşmak yerine onun yanında durmanız.

1/ 9
Utangaç çocuklara nasıl yaklaşmalı

Nasıl yaklaşmalı?

Bazıları dudaklarını büküp, kollarını bağlayıp, size bile kendilerini kapatıp sessiz kalabilir. Kimileri içinse cevaplar çok benzerdir. Her şekilde onlara anlayış göstermeniz ama bir yandan da kalın kabuklarını kırmak için çabalamanız gerekmektedir.

“Ben de orada olmak istiyorum ama gidemiyorum.”

Üstüne gitmeyin. Kafasını bir yere gömüp sizinle inatlaşabilir. Aynı zamanda ne kadar gitmek istediğini de fark edebilirsiniz. Çünkü utangaç çocuklar gerçekten sosyal olmak isterler. Ancak kendilerini kısıtlanmış hissederler.

“Onlar kim?”

“Utangaç çocukların yeni yüzlere alışması zaman alır,” diyor uzmanlar. Sandığınızdan daha çok zamana ihtiyaçları vardır ama sonunda onlar da yeni tanıştıkları kişilere ısınırlar.

“Yeni insanlar, yeni yerler beni korkutuyor.”

Utangaç çocuklar, sıradan şekilde sürdürdükleri hayatlarına saplanıp kalmaktan şikâyetçi değillerdir. Utangaçlık hiçbir zaman tamamen ortadan kaybolmaz. Ama onları girişken olmaya teşvik edecek uğraşlar bulmalısınız. Zamanla yeni konulara, alanlara açılmaktan kaçınmayıp yeni arkadaşlar edinebilir.

2/ 9
Utangaç çocuklara nasıl yaklaşmalı

Parti planı

Doğum günü partisi utangaç bir çocuk için fazla hareketli ve gürültülü karşılanabilir. “Oğullarımdan biri yedi, diğeri beş yaşında ve ikisi de aşırı utangaç. Kendilerini hazır hissedene kadar partiye dâhil olamıyorlar” diyor Sema Erginli. Eğlenceyi kaçırmamaları için, parti mekânına erken giderek, eğlence başlamadan onların alışması için zaman kazanmış olursunuz. Böylece partinin içine dalma kâbusundan da kurtulmuş olurlar. Bu şekilde diğer misafirlerle kaynaşmaları da kolaylaşır. Bu çocuklar kendi partilerinde de aynı utangaçlığı devam ettirir. Bu nedenle onlar için kocaman bir organizasyon yapmanıza gerek yok. Küçük bir kutlama da onları eğlendirmeye yetecektir.

3/ 9
Utangaç çocuklara nasıl yaklaşmalı

Oyun zamanı

Utangaç bir çocuk için iki kişi ile oynamak, grup oyunlarına göre daha zor olabilir. Çünkü sürekli karşısındaki çocuk ile iletişim kurmak zorunda hissedecektir kendisini ve bu durum onda gerginliğe neden olacaktır. Bu durumu biraz yumuşatmak için oyuncak ve oyun çeşidini artırabilirsiniz. İlk seferinde evde oynarken, keyifli vakit geçirdiklerini görürseniz, bir dahaki buluşmayı başka bir yerde ayarlayabilirsiniz. Parkta ya da başka bir yerde birkaç kez bir araya geldikten sonra başka bir arkadaşının evinde buluşmanızı öneririz. Ancak bu kez yanına kendisini güvende ve rahat hissettirecek küçük bir oyuncağını verin.

4/ 9