Uyku sorununu ortadan kaldıracak 8 önlem

Uyku sorununu ortadan kaldıracak 8 önlem

İnsan hayatının üçte birinin uykuda geçtiğini, bu süredeki yetersiz ve kalitesiz bir uykunun, uyanık olduğumuz dönemi direkt olarak etkilediğini belirten Op. Dr. Mansur Sezginer, "Sağlıklı olarak bir konuyu anlayabilmemizi, bir sorunu çözmemizi, aile iş ve sosyal yaşantımızı düzenli halde tutabilmemizi, trafikte dikkatli olabilmemizi güzel bir uykuya borçluyuz. Kısaca iyi bir uyku; başarı ve mutluluk demektir." şeklinde konuştu.

Uyku kalitesini ve süresini etkileyen nedenleri 'kişiye bağlı olan' ile 'çevreye bağlı olan' şeklinde iki gruba ayıran Op. Dr. Sezginer, uyku sorununu ortadan kaldıracak şu önerilerde bulundu:

1/ 10
Uyku sorununu ortadan kaldıracak 8 önlem

Uyku saatlerine ve sürelerine dikkat edin

Uykunuzun geldiği saatleri belirleyin. Buna uygun saatlerde yatın ve kalkın. Öğleden sonra uykularından kaçının. Hafta sonları geç yatmayın.

2/ 10
Uyku sorununu ortadan kaldıracak 8 önlem

Uykunuzu gündüzden hazırlayın:

Doğada geçirilen bir günün ardından, uyku laboratuvarlarında incelenen hastalarda önceki gecelere göre 'derin yavaş uyku'nun arttığı gözlenmiş. 'Derin yavaş uyku' oranı artan bir uyku, daha dinlendirici nitelikte.

Haftanın belirli günlerinde yürüyüş, koşma, tenis, yüzme gibi aktivitelerden yararlanın. Ancak özellikle ağır jimnastik gibi sinir sistemini uyaran etkinlikleri uykunun hemen öncesinde veya akşam geç saatlerde yapmaktan kaçının. Egzersiz sırasında vücut ısısı yükselir ve ısının tekrar düşmeye başlaması yaklaşık sekiz saat alır. Bu da uykuya dalmayı güçleştirir.

3/ 10
Uyku sorununu ortadan kaldıracak 8 önlem

Ağır yiyeceklerden kaçının

Akşam saatlerinde yenilen aşırı miktarda yemek mideyi rahatsız ederek iyi bir uykuyu engeller. Eğer horlama ve uykuda solunum bozukluğu da varsa aşırı yemek bu problemleri artırır. Hafif yemekler yemeyi tercih edin.

4/ 10