Yağ tüketerek formda kalın

Yağ tüketerek formda kalın

Vücudumuzdaki A, E, D ve K vitaminleri yağda eriyor. Yağ, besleyici maddelerin taşınmasına ve emilmesine yardımcı oluyor, yağ lipitlerini kontrol altında tutuyor. Yağlar doymuş ve doymamış olarak ikiye ayrılıyor. Bunlar, kandaki kolestrol miktarını farklı şekilde etkiliyorlar. Hayvansal besinlerde bulunan doymuş yağlar; kolestrol miktarını arttırıyor, bitkisel yağlar ise düşürüyor. Tekil doymamış yağlar kann kolestrolünü kontrol altında tutup kalp sağlığımızı koruyorlar. Özellikle balıkta bulunan bir grup yağ asidi trombosit kümelenmesini de önleyerek damar sağlığına katkıda bulunuyor.

Yağı tamamen kesmek, vücut açısından sakıncalı ve zayıflamaya yardımcı değil. Dünya Sağlık Örgütü, günlük enerji ihtiyacımızın yüzde 30'unu yağlardan almamızı öneriyor. Sağlıklı beslenmek için, her tip yağı içeren diyetleri tercih etmelisiniz. Bitkisel yağların faydaları saymakla bitmiyor. Ancak yüksek dozda tüketmemeye de özen göstermek gerekiyor. Adaçayı, anason, biberiye, gül, kekik, limon, nane, melisa, rezene, sarmısak, yağları faydalı bitkiler.

Adaçayı yağı
Gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı etkileri olduğu biliniyor. Ayrıca bronşit astım ve kadınlarda adet düzensizliğinde de kullanılıyor.

Kullanılışı: Günde 3-5 damla bir fincan suya damlatılarak içiliyor. Gaz giderici olarak topuk ve göbek kısmına masaj yapılarak da uygulanıyor.

1/ 7
Yağ tüketerek formda kalın

Anason Yağı
Gaz söktürücü, iştah açıcı olduğu biliniyor. Selülitlere karşı da iyi geldiği söyleniyor.

Kullanışı: Günde 2-10 damla bir şeker parçasının üzerine damlatılarak ya da bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde üç defa kullanılıyor.

2/ 7
Yağ tüketerek formda kalın

Gül yağı
Cilde canlılık ve gerginlik kazandırıyor. Alerjik ya da egzamalı ciltlere ve açık yaralara iyi geliyor. Makyaj temizlemede, ciltteki doğum lekelerini çıkarmada kullanılıyor.

Kullanılışı: Cilde masaj yapılarak uygulanıyor.

3/ 7
Yağ tüketerek formda kalın

Kekik Yağı
Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına, dişeti iltihaplarına iyi geliyor. Alyuvar oluşumunu da artırdığı biliniyor. Yara ve yanıklarda antiseptik olarak kullanılan kekik yağının gastrit gibi mide rahatsızlıklarına da yardımcı olduğu biliniyor.

Kullanışı: Yarım fincan suya 2-3 damla katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kullanılıyor. Ancak, fazla miktarda içilmesi sakıncalı olabilir. Parmak uçlarıyla masaj şeklinde de kullanılabiliyor.

4/ 7