Yağlı cildin parlamasını nasıl önleriz?

Yağlı cildin parlamasını nasıl önleriz?

Cildinizin yağlı olduğunu nasıl anlarsınız? Makyajınız bir süre sonra kusuyorsa ve yüzünüzü yıkadıktan kısa bir süre sonra cildiniz yağlanıp parlıyorsa, sık sık sivilce ve siyah nokta sorunu yaşıyorsanız, yüzünüzü kağıda sildiğinizde kağıtta yağlı bir tabaka çıkıyorsa işte o zaman yağlı bir cilde sahipsiniz demektir.

Yağlı ciltlerin en önemli sorunu olan parlama ise nahoş bir görüntü yaratır. O halde, parlamaya karşı savaşa hazır mısınız?

1/ 10
Yağlı cildin parlamasını nasıl önleriz?

Cildinizi doğru ürünle temizleyin

Gözenekleri derinlemesine temizlemek için salisilik asit içeren bir cilt temizleyici kullanın. Suyla kullanılan ürünleri tercih edin. Susuz kullanılan cilt temizleme losyonları yağlı ciltler için pek uygun değildir.

Ayrıca sivilce probleminiz varsa, sorunlu ciltler için özel üretilmiş yağsız temizleyicileri kullanmanızda fayda var. Örneğin, Neutrogena Oil-Free Acne Wash Cream Cleanser.

2/ 10
Yağlı cildin parlamasını nasıl önleriz?

Yaz-kış güneş koruyucu

Bir çay kaşığı ölçüsünde güneş koruyucu krem kullanmak, yüzünüzdeki parlamayı ve yağı kontrol eder. Mineral bazlı (yağ emici mikronize çinko veya titanyum dioksit veya cildi matlaştıran denatüre alkol içeren) ürünler tercih etmelisiniz. Ürünün üzerinde "alcohol denat" veya "SD alcohol 40" yazanlar yağlı ciltler için uygundur. Örneğin, La Roche-Posay Anthelios W Gel SPF 40.

3/ 10
Yağlı cildin parlamasını nasıl önleriz?

Fondöten yerine pudra

Fondöten, yağlı ciltler için pek doğru bir seçim değildir. Cildin daha fazla yağlanmasına sebep olur. En iyisi silikon içeren renkli bir nemlendirici kullanmaktır. Örneğin; Elizabeth Arden Sheer Lights.

Ayrıca aşırı yağı emen yağsız/mineral bazlı pudralardan kullanmak en ideal olandır. Örneğin, Shiseido Pureness Compact Oil Free Powder Foundation.

4/ 10