Yazın tampon kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Yazın tampon kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarında, adet dönemindeyken bile rahatça denize girebilmek, spor yapabilmek hatta beyaz pantolon ya da elbise giyebilmek için tampon tercih edilebiliyor. Ancak tampon kullanırken tamponun yaratabileceği hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmamız, tamponu en doğru şekilde nasıl kullanacağımızı bilmemiz gerekiyor.

1/ 11
Yazın tampon kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Vajinal tampon, modern kadının hayatında artık çok önemli bir yere sahip. Çünkü kadınlar hayatlarını kolaylaştıracak şeylere sıkıca tutunuyorlar. Günlük hayatının dış etkenlerden çok da fazla etkilenmesini istememek bunun ana sebebi. Çok şey mi istiyoruz? Hayır!

Bu isteklerimizden biri de adet dönemlerini diğer günlerden farksız geçirmek. Bu günlerde denize girmek, spor yapmak ya da beyaz pantolon giymek lüks olmamalı diye düşünüyorum. Tam da bu sırada karşımıza bir beyaz atlı prens çıkıyor. Yani, tampon. Her ne kadar özünde çok da beyaz olmasa da…

2/ 11
Yazın tampon kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Gerçekten de tamponlar, özellikle biz çalışan kadınlar için büyük bir rahatlık. Fakat tamponlarla ilgili esasında bilmemiz gereken önemli ayrıntılar var.

Vajinal tamponlar hayati tehlike yaratacak bir riski de beraberinde getiriyor. Bunun adı TOKSİK ŞOK SENDROMU (TSS).

3/ 11
Yazın tampon kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Toksik Şok Sendromu nedir?
Bakterinin salgıladığı bir toksin, yani zehirli salgı tarafından meydana gelir. Bizim için önemli bir salgıdır, çünkü hayati tehlike yaratabilecek kadar önem arz eder. Bu mikrop birkaç çeşit toksin üretir.

Hastaların büyük çoğunluğunu, ne kadar güçlü tedavi uygularsak uygulayalım maalesef kaybediyoruz.

Bu mikrop vücudumuzda normalde de var. Burunda, ciltte ya da vajinada... Ama gün gelir, birden hırçınlaşıp salgı salgılayabilir. Bunun nedeni hala açıklanamamıştır. Vücuttaki mikrobun toksin üretimi her daim olabilir. Bu, adet döneminde olursa adetsel TTS, diğer farklı dönemlerde olursa adete bağlı olmayan TSS olarak adını alır.

İlginç olanı, Toksik Şok Sendromu sadece tampon kullanan kadınlarda görülmez.

4/ 11