Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

16 aylık olan çocukların bu dönemden itibaren banyo yapmak istememesi, yıkama esnasında ağlama nöbetlerine kapılması olası. “Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler” kitabının yazarları Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ve Sandee E. Hathaway, ikinci yılda bütün çocuklarda her şeyi reddetme modası baş gösterdiğini belirtiyorlar. “Bir çocuk yemek yemeyi, giyinmeyi, dışarı çıkmayı, içeri girmeyi ve akla gelebilecek her şeyi herhangi bir mantığa bağlı olmadan sadece reddetme uğruna reddeder” diyen yazarlar bunun altındaki esas nedenin bağımsızlık isteği olduğunu belirterek, anne babalara, banyo sorunu olan çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini, banyo yaptırma işini kolaylaştırma yollarını şöyle anlatıyorlar...

1/ 9
Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Banyo kısıtlamalarını iptal edin
Onu yıkarken emniyeti için bir iskemle veya herhangi bir şey kullanıyorsanız, bu onun banyo içindeki hareketlerini kısıtlıyor olabilir. Belki de itiraz ettiği yıkanmak değil de bu emniyet tedbiridir. Bundan sonra onu banyoda mümkün olduğu kadar serbest bırakın. Bu sizin işinizi zorlaştırabilir fakat aynı zamanda onun ret cevapları sona ermiş olur. Yalnız dikkat edin, onun banyoda kazanılmış yeni hürriyeti ikinize de zor anlar yaşatmasın.

2/ 9
Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Sabun köpükleri havada uçuşsun
Zararlı olmayan bir sabun, plastik gemilerden kurulma bir donanma bu iş için idealdir. Yıkanma sırasında vurgulayacağınız konu oyuncaklar ve eğlence olmalı, sünger ve temizlik değil. Banyo zamanını ilan ederken “Küvete girme zamanı” değil de “Şu köpüklerin büyüklüğüne bak! Gemiler bunların arasından nasıl geçecek?” diyerek başlayabilirsiniz. Ya da elinize köpüğe bulanmış bir süngeri alıp “Gel bakalım köpükle senin vücuduna da kaplan çizgileri yapalım” diyebilirsiniz.

3/ 9
Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Zaman değişikliği yapın
Eğer banyo zamanı beklenmedik bir anda gelirse sürpriz bir atakla onun karşı koyma gücünü azaltabilirsiniz. Evet bu belki onun en kirli zamanına rastlamayacak (örneğin banyo zamanı normalde akşam yemeğinden sonrayken, günün ortasına taşındığında) ama biraz temiz olmak hiç temizlenmemekten daha iyidir. O banyo yapmaya daha olumlu bir bakış açısına sahip olana ve sizin düzenli bir vakit tayin edişinize kadar kirli yerlerini sabunlu bir bezle silmeniz, onun yatağa girecek kadar temiz olmasını sağlayabilir.

4/ 9