Yüksek topuklarla düzgün yürüme rehberi

Yüksek topuklarla düzgün yürüme rehberi

Topuklu ayakkabı giymeyi çok seviyoruz fakat bir türlü aradığımız rahat ve şık ayakkabıyı bulamıyoruz. Hadi bulduk diyelim, bu sefer de yüksek topuklar üzerinde düzgün yürüyemiyoruz... İşte bu yüzden topukların üzerindeki hayatımızı kolaylaştıracak birkaç önerimiz var...

1/ 7
Yüksek topuklarla düzgün yürüme rehberi

Ayakkabınız rahat olmalı
1. Gövde: Eğer bir ayakkabının bu kısmı sertse, ayağınızın incinmesine neden olabilir. Böyle durumlarda bu bölgeye biraz su sıkın ve parmağınızla masaj yaparak deriyi yumuşatın. Ya da özel aparatları kullanın.

2. Göğüs kısmı: Topuğun iç tarafı, ayakkabının altında kalan kısım ayakkabının göğüs kısmıdır ve bu kısım ayakkabının sağlamlığını belirler. Eğer bir ayakkabının göğüs kısmı sağlam değilse, giydiğinizde ayaklarınız yere sağlam basmayacaktır.

3. Taban: Ayakkabınız çok mu kayıyor? O zaman bir çift ayakkabı koruyucu alabilirsiniz ya da ekstra tutuculuk sağlamak için ayakkabının tabanını bir anahtarla çizebilirsiniz.

4. Parmak ucu: Eğer ayakkabınızın içinde parmaklarınız rahatsız duruyorsa, size yakın bir ayakkabıcıya gidip ayakkabınızı kalıba koydurabilirsiniz.

2/ 7
Yüksek topuklarla düzgün yürüme rehberi

Adımlarınızı düzenleyin
1. Duruş: Yüksek topuklu ayakkabılar doğal olarak sizi öne doğru durmaya itecektir. Bu yüzden omuzlarınızı ve başınızı geride tutmaya özen gösterin. Denge merkezinizi sağlam tutmak ayaklarınızdaki baskıyı azaltacaktır.

2. Adımlar: Normalde olduğu gibi önce topuğu, sonra da parmak ucunu yere basmak ayakkabınızın topuğunun kırılmasına ya da bileğinizin burkulmasına neden olur. Onun yerine topuğunuzu ve parmak ucunuzu aynı anda yere basabilmek için kısa adımlar atın.

3. Ağırlık: Ağırlığınızı öne doğru verdiğinizde ayak parmaklarınızı hafifçe ayırın. Bu sayede ağırlığınızı ayağınızda eşit paylaştırmış olacaksınız.

4. Kalçalar: Dengemizi kaybettiğimizde genellikle kaskatı kesiliriz. Bunun yerine kalçalarınızla minnacık ve belli belirsiz bir 8 çizerek daha dengeli ve seksi yürüyebiliriz.

3/ 7
Yüksek topuklarla düzgün yürüme rehberi

Doğru destekleri alın
1. Tabanı kaplayan yastıklar: Ayağınızın ayakkabının içinde kaymasını önler ve daha konforlu hissedersiniz.

2. Ağırlık dengeleyiciler: Ayakkabıların göğüs kısmına konan bu aparatlar topuklarınızın rahat etmesini sağlar.

3. Parmak ucu jelleri: Bu jel sayesinde ağırlığınızın çoğunun yüklendiği ön ayak tabanınız rahat eder.

4. Açık ayakkabı durdurucuları: Bu aparatlar sayesinde parmaklarınızın ayakkabının ön kısmından fırlaması engellenir.

5. Destekler: Eğer ayaklarınızın ayası ayakkabınız içinde rahat değilse, bu destekler ayalarınızın daha yüksekte durmasını sağlayacaktır.

6. Topuk petleri: Bu petler topuklarınızın ayakkabının içinde kaymasını engeller. Böylece daha sağlam basarsınız.

4/ 7