Yumurtalık kisti belirtileri

Yumurtalık kisti belirtileri

Yumurtalıklarda neden kist oluşur, belirtileri nelerdir? İyi huylu ya da kötü huylu kist ne demektir? Kistlerin yumurtalık kanserine dönüşme ihtimali var mıdır? Yumurtalık kistleri nasıl tedavi edilir?

1/ 11
Yumurtalık kisti belirtileri

Yumurtalıklar neden önemlidir?
Bir kadının yumurtalıkları ergenlikle birlikte yumurta üreterek ve kadınlık hormonları salgılayarak hem üreme yeteneğinin devamını hem de kadına has özellikleri sağlar. Üreme döngüsü için her ay, yeni bir yumurta hücresi içinde sıvı birikimi olur ve belirli bir büyüklüğe ulaşır. Büyüyen bu hücreye “folikül” adı verilir. Folikül çatlayarak tüplere atılır ve sperm ile buluşabilirse gebelik meydana gelir. Gebelik oluşmadığı takdirde bu yumurta hücresi büzüşür ve vücut tarafından imha edilir.

Yumurtalıklar bu görevleri yerine getirmek için birçok hücre tipini bulundurur. Bir yandan üreme yeteneğinin devamını sağlayan yumurta hücreleri bulunurken, diğer taraftan hormon üretimi yapan ve destek sağlayan hücreler bulunur. Bu hücrelerin hepsi dengeli mekanizmalar sayesinde fonksiyonlarını yerine getirerek kadının üreme fonksiyonlarını ve hormon üretimini sürdürür.

2/ 11
Yumurtalık kisti belirtileri

Yumurtalık kistleri nedir, nasıl oluşur? İyi ve kötü huylu kist ne demektir?
Yumurtalık kistleri kadının yumurtalıkları içerisinde olan, genellikle farklı kıvamda sıvı ya da sert yapılar içeren, yuvarlak şekilli yapılardır. Bu kistleri iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayırmak mümkündür.

İyi huylu kistler; yumurtalıklarda var olan hücreler veya yapıların içinin vücut sıvısı, kan, iltihap gibi maddelerle dolması sonucu oluşur. Bu kistlerin çoğu üreme döngüsü sırasında büyüyen, folikül adını verdiğimiz yumurta hücresinin çatlamayıp kalmasından veya aşırı büyümesinden kaynaklanır. Bu kistler kanserleşme potansiyeli taşımaz ve iyi huylu kistler olarak sınıflandırılır.

Kötü huylu kistler ise yumurtalıkta var olan hücrelerin anormal çoğalmasından kaynaklanır ve kistten daha çok tümöral bir yapıdan söz edilir. Anormal şekilde çoğalan hücreler belirli bir sayıya ve büyüklüğe ulaşınca kist veya kitle şeklinde görülebilir. Bu tümöral yapıların da önemli bir kısmı yumurtalık kanserinin sebebidir. Bu yüzden iyi ve kötü huylu kist ayrımını yapmak oldukça önemlidir.

3/ 11
Yumurtalık kisti belirtileri

Yumurtalık kistlerinin sebebi nedir?
İyi huylu kistler genel olarak regl döngüsü içindeki mekanizmalarda aksamalar sonucu oluşur. Ancak kötü huylu kistler için bunu söylemek mümkün değildir. Yumurtalık kanserine sebep olan etkenler incelendiğinde sebepler net olarak ortaya koyulamadı. Bazı gen mutasyonlarının, doğum yapmamış olmanın etkisi olduğu ispatlansa da olguların çoğunda sebep gizemini korur. Özellikle BRCA-1 ve BRCA-2 diye isimlendirdiğimiz mutasyonları taşıyan bireylerde yumurtalık kanserinin oldukça sık görüldüğünü biliyoruz.

4/ 11