Zamanı verimli kullanma yöntemleri

Zamanı verimli kullanma yöntemleri

Hem annesiniz hem eşsiniz hem de çalışan bir kadınsınız… Tüm bu rollerin gereğini yerine getirmek için kendinizden ödün verdiğinizi mi düşünüyorsunuz? Oysa hayatınızda bir denge kurabilir, hepsi için ayrı zaman yaratabilirsiniz. Bunun için zamanı doğru ve verimli kullanmak gerekiyor elbette. Peki, nasıl başarırsınız? İş hayatıyla sosyal hayat ve ev hayatı arasında nasıl bir denge kurmalısınız?

1/ 9
Zamanı verimli kullanma yöntemleri

İş hayatıyla sosyal hayatı nasıl dengeleyebiliriz?
Hayatta önceliklerinizi sıralayın ve bu doğrultuda hareket edin. Hepimiz çalışıyoruz, ama neden? Elbette ki daha iyi bir hayat standardına kavuşmak, rahat yaşamak için. Amacımız iyi yaşamak ve mutlu olmak, iş ise bu doğrultuda kullandığımız bir araç. Amaçla aracı birbiriyle karıştırmamak lazım.

2/ 9
Zamanı verimli kullanma yöntemleri

İşkolik olmayın ve karşınıza çıkan sosyal fırsatları değerlendirin. En son 15 sene önce Türkiye'ye gelen bir grubu dinlemek için izin alabilir miyim diye düşünmeden biletinizi alın, bazı fırsatlar hayatta her zaman karşımıza çıkmıyor, patronunuzu daha sonra ikna edersiniz.
Arkadaşlarınızı ve ailenizi ihmal etmeyin. Her zaman görüşmek için vakit ayıramasanız dahi telefon edip birbirinizi güncellemeniz önemli. Kimseyi arayıp sormazsanız bir süre sonra davetli listesinden de çıkarılırsınız.
Mesai saatleri içinde verimli çalışmaya özen gösterin, yapılacak işleri eve taşımayın, ofiste halledin.
Öğle molalarını değerlendirin, yakınlardaki iş yerlerinde çalışan arkadaşlarınızla görüşün.
Bırakın iş, iş yerinde kalsın; eşinizi, sevgilinizi ya da arkadaşlarınızı iş yerindeki sorunlarla boğmayın.
İş çıkışında her zaman koşar adım eve dönmeyin. Elbette yorgun olduğunuz zamanlar da olacak ancak haftada en az bir gün iş çıkışınızda arkadaşlarınızla buluşun, yemek yiyin, sohbet edin, sinemaya gidin. Bu günler hafta içi zamanından çaldığınız, hafta sonu tadında akşamlar olacaktır.

3/ 9
Zamanı verimli kullanma yöntemleri

Çalışan kişi bir kadınsa ve anneyse; iş, ev ve sosyal hayat dengesi kurabilmek için önerileriniz neler?
Günümüzde ofis çalışanlarının birçoğu kadınlardan oluşuyor. Öncelikle kadın olmayı ve anne olmayı iş hayatındaki başarısızlık için mazeret olarak görmemek lazım. Aynı şekilde çalışan kadın da evim düzensiz, dağınık çünkü çalışan bir kadınım bahanesinin altına sığınmamalı. Planlı hareket edilirse pekala her konuda başarılı olunabilir.

4/ 9