Gündem Sözlüğü

Tempo Dergisi siyasi gündemin çokça telaffuz edilen kavramlarına açıklık getirmeye çalıştı

Gündem Sözlüğü

Türkiye’nin dört nala koşan gündemi kafaları allak bullak etti. Memlekette olan biteni anlamak giderek imkânsızlaşırken, Tempo Dergisi özel bir sayı hazırlayıp siyasi gündemin çokça telaffuz edilen kavramlarını cımbızladı ve ne, ne demektir açıklık getirmeye çalıştı.

1/ 23
Gündem Sözlüğü

Ananas

'Derin' anlamlarıyla gündeme düşen masum, tropik meyve. Siyaset arenasına, Fethullah Gülen ile yapıldığı iddia edilen şu telefon kaydıyla girdi: "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş…" ‘Dostlar’dan kastedilen Türkiye’nin önde gelen bazı işadamlarıydı. Ancak Uganda’dan gelen ‘ananas’ın şifresi çözülemedi. Kimi elmas, kimi altın olduğunu iddia etti. Sosyal medyada ‘ananas cumhuriyeti’, ‘ananas lobisi’ geyikleri aldı yürüdü. Topa, son olarak Başbakan Erdoğan girdi: "Ananas devleti kurdurmayız."

2/ 23
Gündem Sözlüğü

Ayakkabı kutusu

Yolsuzluk operasyonu sonrası anlam yitimine uğrayan nesne. Yeni anlamı ‘para zulası’. Sebebi; Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evindeki kütüphanede bulunan ve içinden 4.5 milyon dolar çıkan ayakkabı kutuları. Şu sıralar gözde ve ironik bir protesto materyali.

3/ 23
Gündem Sözlüğü

Çıt çıt çıt

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a göre, tweet atarken çıkan ses. Bazı bakan ve danışmanların aktif Twitter performanslarını, “Bu işten vazgeçsinler, öncelikle bakanlar... Danışman sıfatı taşıyan insanlar, 'çıt çıt çıt, şu kadar tweet attım, şu kadar retweet aldı.' Elinin körü oldu. Bunlar iş değil” diye eleştiren Arınç, meramını tam anlatamamış olacak ki, kendi partisinden milletvekili Fatih Şahin, şu ilginç tweet'i attı: “Çıt çıt çıt çıt çıt çıt da çıt çıt çıtı çıtı çıt çıt''

4/ 23