'Türkiye silahsız bir iç savaş yaşıyor'

Fatih Altaylı sordu, Ertuğrul Özkök yanıtladı

'Türkiye silahsız bir iç savaş yaşıyor'

Uzun yıllar sonra bir gazetenin, bir yayının sorumluluğunu taşımadan geçirdiğim bu ilk günde ilk röportaj için, bir “meslektaşımı” seçtim. Meslektaş derken “gazetecilik”ten ötürü meslektaş demiyorum. “Eski genel yayın yönetmenliğinden” dolayı meslektaşım; Ertuğrul Özkök. “Bir Beyaz Türk’ün Hafıza Defteri” adını verdiği son kitabını ve siyasetten kadınlara her şeyi konuştuk.

1/ 46
'Türkiye silahsız bir iç savaş yaşıyor'

32 yıldır gazetecilik yapmak, bunun 20 küsur yılında gazete, radyo, televizyon, yönetmek kolay iş değil. Yoruyor insanı ama aynı zamanda bir de alışkanlık yapıyor. Çalışma alışkanlığı. Tüm yöneticilik görevlerinden sıyrılınca insan, bir anda “Eee, şimdi ne yapacağım” durumuna geçiyor. Aslında yapılacak şey belli.

2/ 46
'Türkiye silahsız bir iç savaş yaşıyor'

Gazetecilik yapılacak, gazeteciliğin en keyifli tarafları yapılacak. Gezilecek, görülecek, anlatılacak, aktarılacak ve tabii röportajlar olacak. Uzun yıllar sonra bir gazetenin, bir yayının sorumluluğunu taşımadan geçirdiğim bu ilk günde ilk röportaj için, bir “meslektaşımı” seçtim. Meslektaş derken “gazetecilik”ten ötürü meslektaş demiyorum. “Eski genel yayın yönetmenliğinden” dolayı meslektaşım; Ertuğrul Özkök.

3/ 46
'Türkiye silahsız bir iç savaş yaşıyor'

“Niye Özkök” derseniz yanıtı çok ama bugün için en önemlisi, yeni kitabı. “Bir Beyaz Türk’ün Hafıza Defteri” adını verdiği son kitabını konuşmak için. Ve tabii biraz da geyik yapmak için. Karaköy’de Gradiva Hotel’in en üst katında yer alan Zelda Zonk’ta buluştuk. Bu arada Zelda Zonk kim biliyor musunuz? Marilyn Monroe’nun “gizli” adı. Efsane sarışın geceleri sokağa çıkacağı veya kaçamak yapacağı zaman otellerde, restoranlarda “Zelda Zonk” adıyla yer ayırtırmış. Biz de Özkök’le orada buluştuk. Sonra neler yaptık neler... Çok eğlendik. Özellikle de fotoğraflar çekilirken.

4/ 46