2012ye damga vuracak 8 Türk filmi!

Yeni yılda 8 iddialı yapım seyirciyle buluşacak. İşte o filmler ve konuları...

2012ye damga vuracak 8 Türk filmi!

''Bu Son Olsun'' Yönetmenliğini Orçun Benli'nin yaptığı, senaryosunu Orçun Benli ve Şükrü Üçpınar'ın yazdığı, görüntü yönetmenliğini Vedat Özdemir'in üstlendiği ve müziklerinde ise Cahit Berkay'ın imzası bulunan ''Bu Son Olsun'' Ocak ayının ilk haftasında, 6 Ocak'ta vizyonda. Filmde, kendilerine Balat semtini mesken tutmuş 5 evsiz arkadaşın, yani Yaşar (Mustafa Uzunyılmaz), Apo (Orhan Ekşin), Kovboy Ali (Ferit Kaya), Cevat (Volga Sorgu) ve Ertuğrul'un (Ufuk Bayraktar) hikayesi anlatılıyor. Filmde ayrıca onlarla aynı mahallede yaşayan ve sol gruplardan birine üye olan Sinan (Engin Altan Düzyatan) ile Lale (Hazal Kaya) arasındaki aşk da işleniyor. Filmde, sokaklarda başlayan hikaye, bir dizi yanlışlıklar komedisi sonucu evsizlerin kendilerini siyasi mahkumlarla birlikte aynı cezaevinde bulmasıyla devam ediyor.

1/ 9
2012ye damga vuracak 8 Türk filmi!

''Kurtuluş Son Durak'' Kahramanlarının ''Biz her türlü şiddete karşıyız!'' dediği ''Kurtuluş Son Durak'' filmi de yine 6 Ocak'ta perde diyecek. Yönetmenliğini Yusuf Pirhasan'ın yaptığı ve senaryosunu Barış Pirhasan'ın yazdığı filmde, Demet Akbağ, Belçim Bilgin, Asuman Dabak, Nihal Yalçın, Ayten Soykök, Damla Sönmez, Mete Horozoğlu, Yavuz Bingöl, Hüseyin Soysalan, Tuncer Salman, Ahmet Mümtaz Taylan ve Tolga Karaçelik rol alıyor. Filmde, hayatını yatalak babasına adamış Vartanuş (Demet Akbağ), mafya babası sevgilisinin metresliğinden, eşi olmaya asla geçemeyeceğini anlayan Goncagül (Nihal Yalçın), çocuklarına ilişmediği sürece günlük koca dayaklarına alışmış Gülnur (Ayten Soykök) ve annesinin yediği her tokadı kendi ruhuna da yiyen kızı Tülay (Damla Sönmez), hayatı pembe görmeye çalışan kuaför Füsun (Asuman Dabak) ile mahalleye yeni taşınan psikolog Eylem'in (Belçim Bilgin) hikayesi anlatılıyor.

2/ 9
2012ye damga vuracak 8 Türk filmi!

''Zenne'' ''48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali''nde, ''SİYAD Ulusal En İyi Film'', ''En İyi İlk Film'', ''En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Tilbe Saran)'', ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Erkan Avcı)'' ve ''En İyi Görüntü Yönetmeni (Norayr Kasper)'' ödüllerini alan ''Zenne'', 13 Ocak'ta vizyona girecek. Senaryosu 2008 yılında öldürülen Ahmet Yıldız'ın gerçek hikayesinden esinlenilerek kaleme alınan filmi, Caner Alper ve Mehmet Binay yönetti. Filmde, Kerem Can, Erkan Avcı, Giovanni Arvaneh, Rüçhan Çalışkur, Tilbe Saran rol aldı.

3/ 9
2012ye damga vuracak 8 Türk filmi!

''Berlin Kaplanı'' Ata Demirer'in senaryosunu yazdığı ve baş rolünü üstlendiği ''Berlin Kaplanı'', 27 Ocak'ta seyirciyle buluşacak. Ata Demirer'in, ''Ayhan Kaplan'' isimli bir boksörü canlandırdığı filmde, Tarık Ünlüoğlu, Necati Bilgiç, Nihal Yalçın, Özlem Türkad ve Cemil Özbayer rol alıyor. Yönetmenliğini Hakan Algül'ün yaptığı filmin bir bölümü Almanya'da çekildi. Filmde, Berlin'de yaşayan, geçimini boksörlük ve bodyguardlık yaparak sağlayan Ayhan (Ata Demirer) ve antrenörü Cemal'in (Tarık Ünlüoğlu) hikayesi anlatılıyor.

4/ 9