Ahmet Hakandan Twitter itirafları!

Ahmet Hakan'dan Twitter itirafları!

Ahmet Hakandan Twitter itirafları!

Taraf gazetesinden Tunca Öğreten'e konuşan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan hem gündeme dair açıklamalarda bulundu, hem de Twitter macerasını anlattı.

İşte Ahmet Hakan'ın Taraf'a verdiği röportajdaki ilgili bölümler:

1/ 14
Ahmet Hakandan Twitter itirafları!

Bugüne kadar sosyal medyanın size kazandırdığı ve kaybettirdiği ne oldu?
Birçok arkadaş kazandırdı ama zaman kaybettirdi.

Eskiden ünlülere ulaşmak bu kadar kolay değildi. Twitter'la mümkün. Bu iyi bir şey mi?
Bence harika. İletişim çağı ve teknoloji gazetecilik ahlakını da, içerisindeki hiyerarşik düzeni de darmadağın etti. Eskiden kendini tepede gören, burnundan kıl aldırmayan, buyurgan tavırlarıyla yazı yazan köşe yazarları tarihin çöp sepetindeki yerini aldı. Bunu hâlâ yapanlar var tabii. Ancak varlıklarının bile unutulduğunun farkında değiller. Bu hatta; sürekli gazetecinin, köşe yazarının konuşup yazdığı değil, biraz da oturup dinlediği yeni bir dönem. Buna Twitter mı yol açtı bilmiyorum ama büyük hizmeti olduğunu görmezden gelemeyiz. Mizaç olarak da ben hep kolay ulaşılabilir olmayı tercih ettim. Meslek gereği bu durum işime de geliyor.

2/ 14
Ahmet Hakandan Twitter itirafları!

estoranda yaşadığınız Ömer Çelik ve Zeynep Damla Gürel olayından sonra Twitter'dan korktuğunuz oldu mu?
Korkacak bir şey yok aslında. Bu olayın yaşandığı dönemde Twitter bu kadar yoğun kullanılmıyordu. Hani derler ya; "Buralar dutluktu..." Zeynep Damla da olayı fazla abarttı. Hepimizin yaptığı bir şey bu aslında. Tanıdık sima yan masaya geldiğinde, siz yazmıyor musunuz sanki?

Tarafsız Bölge'de, Celalettin Kolot stüdyoyu terk ettikten hemen sonra olayı Twitter'dan duyurdunuz. Bu bir bağımlılık mı, yoksa "Önce ben yazayım da, sosyal medyaya malzeme olmaktan kurtulayım" durumu muydu?
Her ikisi de olabilir. Evet, Twitter'dakilerin mavra atmaları acımasızca. Çoğu zaman önüne geçmek için çaba harcadığım oluyor. "Önden ben bir şey söyleyeyim de, önünü keseyim" dediğim çok oluyor.

3/ 14
Ahmet Hakandan Twitter itirafları!

Bazen çok acımasızca eleştirildiğiniz oluyor. Ne İsa'ya, ne de Musa'ya yaranamadığınızı düşünüyor musunuz?
Hayır. Bazen çok ahlaksızca eleştiriler geldiği oluyor. Ancak ben onları "dikkat çekmek için saç çeken" yaramaz çocuklara benzetiyorum. Çok ciddiye almıyorum.

Canan Barlas'ın yakın zamanda attığı bir tweet'i (Kenan Evren bizim eve Cumhurbaşkanı iken yine işsiz kalınan bir dönemde geçmiş olsun için geldi) eleştirdiniz. Twitter da alkol gibi, insanın içini dışına çıkarıyor olabilir mi?
Evet katılıyorum. Kesinlikle Twitter bazı insanların içini dışına çıkarıyor. En azından Canan Barlas'ta yaptığı kesin. Başka türlü öyle bir cümleyi yazmak mümkün değil çünkü. Yok, efendim bunlar işsiz kalmış da, Kenan Paşa "geçmiş olsun"a gelmiş... Kenan Paşa o dönemde birçok gazeteciyi içeriye atıp işkence yapıyordu. Kök söktürüyordu...

4/ 14