Altın Ayı festivalinden kareler

60. Berlin Film Festivali tüm görkemiyle devam ediyor.

Altın Ayı festivalinden kareler

60. Berlin Film Festivali, olması gerektiği gibi, otel giriş çıkışlarında yıldızları birkaç saniye olsa da görmek isteyen kalabalıklarla, upuzun bilet kuyruklarıyla ve şölen atmosferiyle, yani ziyaretçilerinin yüzünü kara çıkarmadan devam ediyor.

1/ 16
Altın Ayı festivalinden kareler

Basın toplantılarının yapıldığı Hyatt Oteli’nin yan tarafı sık sık kalabalık bir kitlenin markajı altında. Scorsese’nin son filmi ‘Shutter Island’da oynayan Leonardo Dicaprio ve Ben Kingsley tabii ki şimdiye kadar en yoğun kalabalığı çeken isimler. Listede ikincilik ise muhtemelen Ben Stiller, Greta Gerwig, Rhys Ifans ve yönetmen Noah Baumbach’dan kurulu ‘Greenberg’ ekibinin.

2/ 16
Altın Ayı festivalinden kareler

Festivalin yarışma bölümünde yer alan ‘Greenberg’ filminin basın toplantısıysa Ben Stiller faktöründen dolayı herhalde şimdiye kadarki en eğlenceli basın toplantısıydı. Yalnız, Ben Stiller’ın sakin sakin konuşsa da yer yer patlattığı esprileri, Noah Baumbach’ın tam ona yakışacak sinik tavrı kadar gazetecilerin sorularının da bu eğlencede payı büyük. Özellikle Fransız bir gazetecinin, klişe denecek kadar ağır bir Fransız aksanıyla (müfettiş Clouseau usulü, ‘the’ları ‘zhe’ diye telaffuz edecek kadar ağır) Ben Stiller’a ‘Ah Mary Vah Mary’ sonrası saç jölesi reklamlarında oynaması için teklif alıp almadığını sorması, toplantının en akılda kalan anlarından biriydi.

3/ 16
Altın Ayı festivalinden kareler

Bizim için festivalin en akılda kalan yanlarından biriyse pazar akşamı Berlinale’nin merkez üssü Potsdamer Platz’daki Sternberg’de verilen Türk partisi. Baba Zula’nın sahneye çıktığı parti, Türk sinema sektöründen birçok ismin Berlin’de bulunduğunu görmemize vesile oldu.

4/ 16