Arzu Sabancı: Tarzım zamanla, yaşadıklarımla gelişti

Arzu Sabancı: Tarzım zamanla, yaşadıklarımla gelişti

Arzu Sabancı: Tarzım zamanla, yaşadıklarımla gelişti

Çok başarılı bir iş kadını olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı zamanda her zaman zarif ve şık. Elle dergisi, Hayat Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Sabancı’nın İstanbul’daki evine konuk olup stilini konuştu.

O bir anne ve iş kadını. Sık sık iş seyahatlerine çıkıyor. Toplantılara ve davetlere yetişiyor. Ve bu yoğun tempoya rağmen her zaman zarif olmayı başarıyor. Arzu Sabancı’yı çok iyi tanıyormuşuz gibi hissetsek de, hakkında pek çok ilginç ve hoş detayı bilmediğimizi fark ettik.

1/ 9
Arzu Sabancı: Tarzım zamanla, yaşadıklarımla gelişti

Giyime meraklı olabilirim ama makyaj ve makyaj malzemeleri ilgi alanıma girmiyor. Saç rengim ve kesimim yıllardır aynı. Bu konuda tutucuyum, radikal değişimler yapamıyorum”

Stilinizi en iyi özetleyen parçalar neler?
Genelde dar pantolon ve üzerine bol bluz giymekten zevk alıyorum, aslında en çok da bunlarla rahat ediyorum. Belki de eskiden kalma bir alışkanlık, bacaklarım ince olduğu için pantolonla her zaman iyi hissediyorum.

O gün ne giyeceğinize nasıl karar veriyorsunuz? Bunu ne belirliyor?
Evim ve iş yerim birbirine uzak olduğu için öğlen bir programım varsa, bir gün önceden nereye gideceğimi ve ne giyeceğimi programlayıp kıyafetlerimi, aksesuvarlarımı, ayakkabımı yanıma alıyorum. İstanbul gibi bir yerde öğlenki kıyafetimi sabah giyerek çıkmıyorum. 

2/ 9
Arzu Sabancı: Tarzım zamanla, yaşadıklarımla gelişti

STİLİNE İLHAM VERENLER

Şık bir davete nasıl hazırlanırsınız? 
Son dakika karar vererek giyinip çıkanlardan değilim. Mutlaka önceden ne giyeceğime tüm detaylarıyla karar verip hazırlar bırakırım. 

Stilinize neler ilham veriyor?
Stil zamanla oluşan ve gelişen bir şey. Kıyafet satın alabilirsiniz ama stil asla. Gittiğim yerler, gördüğüm şehirler, gezdiğim sergiler, okuduğum kitaplar ve dergiler, arkadaşlarım ya da gittiğim bir ortamda hiç tanımadığım kişiler, hatta yeni dönemde sosyal medya bana ve stilime ilham verebilir. Bu yalnız benim için geçerli değil, sadece bakmayıp gören herkes için öyle. 


"Koku konusunda çok hassasım. 20 yıldır aynı parfümü kullandım. Ancak Dolce&Gabbana artık (o kokuyu) üretmediği için yeni bir parfüm arayışı içindeyim. Koku hafızam çok iyidir, tanıdıklarımı, gittiğim yerleri kokularıyla hatırlarım. Müzik ve koku benim vazgeçilmezim olabilir."

Ailenizdeki kadınlar da size ilham olmuş olabilir mi?
Tabii ki. Mesela annem. Annem ben kendimi bildim bileli modaya çok meraklıydı. Dikiş diker, seramikten tablolar yapar, sanatla ilgili biridir. Hala onun (eskiden ve şimdi) ne kadar şık olduğu konuşulur. Küçükken kendisiyle bir örnek kıyafetlerimiz olurdu. Aslında marka kurmak, bu alanda bir şeyler yapmak onun hayaliydi... Pinko koleksiyonu konusunda beni destekleyen, “neden olmasın?” diyen annemdir.

Anneniz Pinko koleksiyonunuzu beğendi mi?
Çok beğendi. Yaşı ileri olmasına rağmen modern giyimden hoşlanan, yenilikçi biridir. Ben onun bakışından, duruşundan bir şeyi beğenip beğenmediğini anlarım. Annem koleksiyonu anlattığımda bana çok güzel ve doğru fikirler verir.

3/ 9
Arzu Sabancı: Tarzım zamanla, yaşadıklarımla gelişti

KOLEKSİYON TEKLİFİ...

Pinko koleksiyonu teklifi nasıl geldi, bu fikir nasıl doğdu?
Pinko markasının Türkiye distribütörüyüm. Koleksiyon satın almalarını ben yapıyorum ve her seferinde ürünler üzerine yorumlarımı belirtirim. Pinko İtalya da yorumlarımı dikkate alırdı, her zaman giyim tarzımı beğendiklerini söyleyip takdir ederlerdi. Geçen yıl, “Bize bir koleksiyon hazırlar mısın?” teklifiyle geldiler. Bir anda kendimi onların tasarım ekibiyle koleksiyon yaratırken buldum. Açıkçası hepsi çok hızlı gelişti. Böyle bir beklentim ve hayalim yoktu. Bu teklif beni çok gururlandırdı. Sonra koleksiyon ve satışlarından çok memnun kaldılar, hatta kış koleksiyonunda benim birkaç modelimi revize ederek kullanmışlar. Önümüzdeki sezon için de koleksiyon hazırlamamı istediler. Devamı olması adına kabul ettim. Şu sıralar 2016 Pinko by Arzu Sabancı koleksiyonu üzerine çalışıyorum.

"Olivia Palermo’nun tarzını beğeniyorum. Stil ikonu kim derseniz, Grace Kelly’yi söyleyebilirim."

Koleksiyonu hazırlarken neye dikkat ettiniz?
Koleksiyon hazırlıklarına başladığım andan itibaren algıda seçicilik başladı. Özellikle seyahatlerde insanların kıyafetlerini incelediğimi fark ettim. Omuz detayı, etek detayı, eskiye nazaran tümünü daha çok incelediğimi gördüm. Etrafımda pek çok şey bana ilham verir oldu.

4/ 9