Baleden dizi setlerine

Bale dünyasından, televizyon dünyasına geçiş yapan ünlü isimler..

Baleden dizi setlerine


Podyumdan, yeşil sahalardan ve müzikten oyunculuğa geçen pek çok ünlü var. Ama sinema ve televizyona çok sayıda oyuncu veren bir başka sanat ve gösteri dalı daha var ki; o da bale. Kimi kendisi gönül verdiği için, kimi anne-babasının hevesiyle baleye başlayan ve yıllarca bu zor sanatın eğitimini gören birçok balerin, daha sonra oyunculuğu seçti. Daha doğrusu birkaçı hariç, seçmek zorunda kaldı.

1/ 17
Baleden dizi setlerine

SANEM ÇELİK
Sanem Çelik, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nde 11 yıl profesyonel dans eğitimi aldı. Çağdaş Bale Topluluğu’nda birçok eserde dans etti. Ön lisansını aldıktan sonra tiyatroya geçti. İlk olarak 1996’da ‘Yaban’ filmi ile kamera karşısına geçti. Aynı yıl rol aldığı ‘Kara Melek’ olay oldu. Oyuncu, 2000 yılında da ‘Filler ve Çimen’ filmindeki oyunuyla Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödüllerini aldı. Çelik, 2004 yılında ekranlara gelen ‘Aliye’ dizisiyle de zirveye çıktı.

2/ 17
Baleden dizi setlerine

EBRU AKEL
1976’da İzmir’de doğan Ebru Akel, yedi yaşında baleye başladı. Gazi İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’ne girdi.

3/ 17
Baleden dizi setlerine


Okul yıllarında televizyonla tanıştı. 1995 yılında ablası, yönetmen Deniz Akel’in, Suat Suna’nın ‘Hasret Feneri’ isimli şarkısına çektiği klipte yer alınca, dikkatler üstünde toplandı. Dans etmek için Amerika’ya gitmeyi planlarken, bel fıtığı teşhisi konulunca dünyası yıkıldı. Ameliyat sonrası sadece iki yıl yapabildiği baleyi bırakıp televizyona yöneldi.

4/ 17