BBG Melih: O parayla komşumun kalp ameliyatını yaptırdım

Bir döneme damgasını vuran Biri Bizi Gözetliyor yarışmasında birinci olan Melih Değirmenci, programla birlikte değişen hayatını anlattı.

BBG Melih: O parayla komşumun kalp ameliyatını yaptırdım

2000’li yılların başında Türkiye’deki yarışma formatları tamamen şekil değiştirmeye başlamıştı. Yurtdışında büyük izleyici kitlesine sahip birçok program Türkiye’ye adapte ediliyordu. 2001 yılındaysa Biri Bizi Gözetliyor yarışması yani BBG evi ile tanıştık. 15 yarışmacı 3 ay, 7/24 gözetlenen bir evin içinde 100 bin TL’nin sahibi olmak için yarışacaktı. Evin içerisindeki her yarışmacının bir lakabı, numarası vardı. Filozof Eray, “Of Deli Gönül” Tarık, 01 Murat, 05 Dilek, Akmerkez Hülya, Doğa Bey gibi yakın geçmiş popüler kültürünün en önemli figürleri...İlk BBG evinin birincisi ise nam-ı diğer 02 Melih yani Melih Değirmenci oldu. Yarışmanın finali, o dönem televizyondaki en yüksek reytingi de aldı. 02 Melih’in yarışma evinden çıkış dansı 2001 yılının en çok konuşulan konusuydu. Değirmeci’ye “Daha önce Türkiye’de yapılmamış bir yarışmaya neden başvurdunuz?” diye soruyorum: “Motivasyonum korkuydu. 19 yaşındaydım, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği bölümünde okuyordum. Derslerden kalmıştım ve bunun nedeni dans tutkumdu. Babama bunu açıklayamazdım ve muhakkak bir mazeret bulmam lazımdı. ‘15 gün BBG evinde kalırım belki finale kadar gidemem ama derslerden kalma nedenim olarak bunu gösterebilirim’ diye düşündüm. 15 gün diye çıktığım o yol, 19 yılı buldu.” 02 Melih, evin içinde birinci olacağını hiç hissetmediğini de söylüyor. En büyük rakibi Eray’ın evden dışarıya çıkmasıyla ödülü kazandığını anladığını dile getiriyor: “Final günü evde tek başıma kalana kadar büyük ödülü alacağımı düşünmedim. Bu halkın takdiriydi. Ardından 8 dizide, 5 sinema filminde oyunculuk yaptım. Her şey tamamen değişti.”

1/ 12
BBG Melih: O parayla komşumun kalp ameliyatını yaptırdım

Kimsenin görmediği bir şöhreti yaşadım
Döneminde büyük bir ünün sahibi olan Değirmenci, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “O yarışmaya girdiğimde çok akıllı değil ama zeki bir çocuktum. Çok gençtim. Şu anki dizilerde başrol oyuncuları dahil o zamana kadar kimsenin görmediği bir şöhreti yaşadım. 19 yaşında iddia ediyorum bugünün Türkiye’sinde kimsenin yaşamadığı bir hayatı da yaşadım... Kimsenin sahip olamadığı lükslerim oldu. Kimsenin yanına oturamadığı ya da yanına izinle gittiği kişiler benimle aynı masaya oturmaya çalışıyordu. Bu kapıları açan da yarışmayla beraber şöhretin verdiği güçtü. Ama hiçbir zaman çıkarken o kapıları kapatmadım. Toplumun her kademesinden hep insan biriktirdim. O da şimdiki işimin gelişmesini sağladı.”Melih Değirmenci, şu anda Cactus Cast Ajans’ın sahibi.

2/ 12
BBG Melih: O parayla komşumun kalp ameliyatını yaptırdım

Hatta Türkiye’deki en kalabalık oyuncu ajansı olduklarına dair de bir iddiası var. Değirmenci, “81 ilde 97 bin kişiyle şu an sinema televizyon sektörünün en büyük cast hizmetini veriyoruz. Bunun haricinde 160’a yakın da profesyonel oyuncumuz var. Birebir ilgilendiğim 35’e yakın oyuncum var. Ve 2 yıl gibi bir zamanda oyuncu verdiğimiz birçok proje oldu. İzmir’de oyunculuk eğitimi veren bir okulum da var. İzmir Film Festivali’nin koordinatörlüğünü üstleniyorum. Türkiye’nin her yerinde çalışıyoruz” diyor.

3/ 12
BBG Melih: O parayla komşumun kalp ameliyatını yaptırdım

KEBAPÇILIK YAPTIM
BBG Melih ayrıca yarışmadan sonra 4 kere hayata sıfırdan başladığını da söylüyor: “Birçok iş yaptım. Oto yıkama, kebapçılık, ajans sahipliği, oyunculuk, medya patronluğu, yapımcılık... 2009 yılında her şeye 6 yıl ara verdim. Ailemin işleri ile ilgilendim. Maddi olarak kendimi toparlamam ve sıfırdan başlamam gerekti. Çünkü ben bu hayata 4 kere kimsenin bilmediği bir şekilde sıfırdan başladım. Ayağa kalkmak için kendinizle olan hesabınızı ilk başta bitireceksiniz. Kendinize kızmayı bırakacaksınız. Hatalarınız yüzünden kendinize küsmeyeceksiniz. Ben bu oyunculuk ajansını kurarken başarılı olacağımı biliyordum. Ama işlerimin bu kadar başarı getireceğini bilmiyordum. Çok çalıştım ve şimdiye kadar 26 projeye imza attık.”

4/ 12