Beyaz perdede en çok izlenen filmler

Bu sezon beyaz perdede "dünyayı kutarma temalı" filmler hem gişe başarısı hem de sayısı bakımdan dikkati çekiyor.

Beyaz perdede en çok izlenen filmler

Bu sezon beyaz perdede "dünyayı kutarma temalı" filmler hem gişe başarısı hem de sayısı bakımdan dikkati çekiyor.

Geçen yıllarda aşk, romantizm, macera ve fantastik filmlerin çokça görüldüğü beyaz perdede 2013 yılı, dünyaların ve insanların kurtuluşu üzerine kurulu senaryolar ve hikayelerin başrolü paylaştığı bir yıl olarak sinema tarihine geçmeye hazırlanıyor.

Özellikle romantizm temalı yapımların her daim ilgiyle izlendiği sinemalarda, yeni arayışlara girme riskini göze almak istemeyen bazı yapımcıların geçmişte seyirciden tam not alan devam filmleri tercih etmesine karşın, yeni yapımlarda da "eskimeyen" konular seçiliyor.

1/ 10
Beyaz perdede en çok izlenen filmler

"Oblivion"

Joseph Kosinski'nin yönettiği nisan ayında vizyona giren "Oblivion" da, seyircinin sinemalarda görmeye alışkın olduğu aksiyon ve macera filmlerin vazgeçilmez oyuncuları Tom Cruise, Olga Kurylenko ve Morgan Freeman başrolleri paylaşıyor. ABD yapımı bilim kurgu filminde, kıyamet sonrasında askeri yönetim Jack adında deneyimli bir askeri, insanoğlunun bir zamanlar "Dünya" diye adlandırdığı terkedilmiş bir gezegene keşif için yollar. İnsanlığın büyük yok oluştan önce nasıl koşullarda yaşadığını araştırmak ve gezegende canlı olup olmadığını bulmakla görevli olan Jack, insanlığın bir zamanlar yuvası olan Dünyanın birtakım uzaylılar tarafından işgal edildiğini ve gezegende hala varlıklarını sürdürdüklerini görür. Tron ile tanınan yönetmen Kosinski filmi kendi çizgi romanından sinemaya uyarladı.

2/ 10
Beyaz perdede en çok izlenen filmler

"Dünya: Yeni Bir Başlangıç"

Haziran ayında izleyici karşısına çıkan "Dünya: Yeni Bir Başlangıç"ta, Night Shyamalan yönetmen koltuğuna oturuyor. Will Smith'e oğlu Jaden Smith'in eşlik ettiği yapımda Sophie Okonedo da rol alıyor. Bilim kurgu-aksiyon-macera türündeki filmde konu şöyle:

"Hikaye bugünden uzak bir gelecekte, kurgusal bir dünyada geçiyor. Dünya, içinde yaşayanlar tarafından terk edilmiş, insanlar artık yaşamlarını başka gezegenlerde sürdürmeye başlamıştır. İnsanlar dünyayı terk ettikten 1000 yıl sonra yaptıkları bir yolculuk sırasında uzay gemileri arızalanan küçük Kitai ve babası Cypher dünyaya gitmek zorunda kalır. Cypher ciddi anlamda yaralanmıştır. Terk edilmiş dünyada, tuhaf yaratıklar ve korku dolu tehlikeli olaylarla mücadele etmek zorundadır."

3/ 10
Beyaz perdede en çok izlenen filmler

"This is the End"

Seth Rogen ile Evan Goldberg'in yönettiği, eylülde seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanan "This is the End"te (Buraya Kadar), James Franco, Jonah Hill ve Seth Rogen rol alıyor. Yine başka bir ABD yapımı olan komedi-fantastik türdeki yapımın 25 milyon dolarlık bütçesi bulunuyor. Yapımın hikayesi ise şu şekilde:

"James Franco'nun evindeki partide Seth Rogen, Jay Baruchel ve diğer bir çok ünlü kıyamet günüyle karşı karşıya gelir. Ellerinde kısıtlı gıda kaynağı vardır ve dünya büyük bir kaosa sürüklenmektedir. Daha da kötüsü, kaçınılmaz son yaklaştıkça herkesin içindeki hayvani hayatta kalma güdüsü daha çok açığa çıkacaktır."

4/ 10