Beyaz Saray'da muhabirler yemeği

Beyaz Saray'da muhabirler yemeği

Beyaz Saray'da muhabirler yemeği

ABD Başkanı Obama, başkent Washington'da, her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve ABD başkanlarının esprili konuşmalarına sahne olan yemeğe eşi Michelle Obama ile katıldı.

1/ 21
Beyaz Saray'da muhabirler yemeği

Eğlence dünyasından basın camiasına, siyasetçilerden Hollywood yıldızlarına varıncaya kadar çok sayıda ünlü ismin katıldığı bu yılki yemekte, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın aktris ve komedyen Julia Louis-Dreyfus'la Beyaz Saray mutfağına dondurma çalmak için girdiği, First Lady Michelle Obama tarafından dondurma yerken yakalanmalarını ve Biden ve Louis-Dreyfus'un, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi ile dövme yaptırmalarını da gösteren video alkış aldı.

2/ 21
Beyaz Saray'da muhabirler yemeği

Geceye esprileriyle damga vuran Obama, konuşmasında hem sağlık reformuyla hem rakipleri Cumhuriyetçi Parti'yle hem de Amerikan basınıyla dalga geçti. CNN ve MSNBC kanallarıyla ilgili espri yapan Obama, Cumhuriyetçileri destekleyen Amerikan televizyonu Fox News'e de takıldı. Obama'nın "Fox, gerçeği kabul edelim. Ben gittiğimde beni özleyeceksiniz. Amerikan halkını Hillary'nin (Clinton) Kenya'da doğduğuna inandırmak daha zor olacak" esprisi salonu kahkahaya boğdu.

3/ 21
Beyaz Saray'da muhabirler yemeği

Obama'nın, kendi adıyla anılan sağlık hizmeti reformuna ilişkin sözleri de davetlileri güldürdü. "Obamacare" olarak bilinen sağlık sisteminde, hizmet planlarının sunulduğu "healthcare.gov" resmi internet sitesinde yaşanan teknik aksaklıklar ve sayfanın donması nedeniyle oldukça sert eleştirilere göğüs germek zorunda kalan Obama, sitenin, "donmuş" anlamına gelen Oscar ödüllü film Frozen'dan esinlendiği esprisini yaparak, ekranlara filmin afişini yansıttı.

4/ 21