Bikininin 62 yıllık tarihçesi

Kadınların en çok tercih ettiği plaj giysisi bikinin 62 yıllık tarihine bir göz atalım..

Bikininin 62 yıllık tarihçesi

BİR MÜHENDİSİN KEŞFİ

Yaz mevsimi geliyor... Kısa bir süre sonra milyonlarca kişi dünyanın dört bir yanındaki plajlarda güneşin, denizin keyfini çıkaracak. Elbette kadınların en çok tercin edeceği plaj giysisi ise bikini.. Şimdi gelin kısaca bikinin 62 yıllık tarihine bir göz atalım.

Bazı çevrelerin ahlaksız bulduğu bazılarının ise asma yaprağından bu yana dünyanın en devrimci giysisi" olarak nitelendirdiği bikininin yarım asırı aşkın bir geçmişi var. Yani bu giysi yarım asırı aşkın bir süredir hayatın içinde. İki parçalı bu plaj giysisinin mucidi ise Fransız mühendis Louis Reard.Louis Reard, tasarladığı ilk bikiniyi üzerine giyip tanıtacak bir model bulmakta da çok zorlandı. Dönemin mankenlerinden hiçbiri neredeyse vücutlarının tamamını açıkta bırakan böyle bir giysiyi giyebilecek kadar cesur değildi. Sonunda Reard bir striprizci buldu ve 5 Temmuz 1946'da Paris'teki Molitor havuzunda bikiniyi tanıttı.

1/ 41
Bikininin 62 yıllık tarihçesi

İÇ ÇAMAŞIRINDAN ETKİLENDİ

İlk ortaya çıktığı yıllarda muhafazakar çevrelerin 'Annelerinin kızlık soyadından başka kadınların herşeyini gözler önüne seriyor' diyerek eleştirdiği bikininin yaratıcısı Reard'ın esin perisi ise annesinin iç çamaşırı dükkanı! Normal bir mayonun yarısını keserek göbek kısmını açıkta bırakan Reard böylece bu ilginç plaj giysisini keşfetmiş oldu.

2/ 41
Bikininin 62 yıllık tarihçesi

BU BİR SKANDAL !

Bu ilginç giysi adını tanıtımının yapılmasından 5 gün önce ABD'nin Pasifik'teki Bikini adasında yaptığı nükleer denemeye atfen bu adadan alıyor. Bir rivayete göre de bu bir benzetme aslında. O yıllarda -hatta şimdi bile- pek çok yerde güzel ve çekici kadınlara 'bomba' ya da 'atom' gibi lakaplar takılıyordu. Bikini gibi cesur bir giysiyi giyebilen kadın da atom bombasının ta kendisiydi pek çoklarına göre. Reard, bu 'keşfinin' tıpkı Bikini adasındaki nükleer deneylerin yaptığı gibi bir patlama yaratmasını umuyordu ve beklediği de oldu zaten. Bikini bomba gibi patladı! Ama her anlamda. Muhafazakar çevreler sert tepki gösterdi. Micheline Bernardini gibi dönemin en cesur kadınlarının giydiği bikiniyi Vatikan kınadı. Fransa'nın bazı bölgelerinde bu günahkar giysinin giyilmesi yasaklandı. Bikini bir skandal olarak nitelendirildi.

3/ 41
Bikininin 62 yıllık tarihçesi

SKANDALSA SKANDAL

Ama böyle bir giysiye kadınların kayıtsız kalması düşünülemezdi. Başta Brigitte Bardot olmak üzere Avrupa'nın dört yanındaki ünlü kadınlar plajlarda bikiniyle boy gösterdi.

4/ 41