Bu sergi çok tartışılır!

Nuri Bilge Ceylan'ın fotoğraf sanatçısı olan kardeşi Emine Ceylan'ın "Zaman Yolculuğu" isimli son sergisi ilgi çekti.

Bu sergi çok tartışılır!

Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın fotoğraf sanatçısı olan kız kardeşi Emine Ceylan'ın "Zaman Yolculuğu" isimli son sergisi ilgi çekti.

1/ 16
Bu sergi çok tartışılır!

Kızınızı model seçmek nasıl aklınıza geldi?
13 yaşındaki kızını böyle görüntülediBen resim sanatına çok meraklıyım. Özellikle klasik resime. Kızım büyüdükçe onun fiziğinin ve yüzünün çok elverişli olduğunu fark ettim. Eski resimlere benzeyen bir yüzünün olduğunu düşünüyorum. Bir iki deneme yaptım çalışsam nasıl olur diye. Sonra da devam ettim. Ama 'pat' diye olmadı tabi. Zaman içinde gelişti fikir.

2/ 16
Bu sergi çok tartışılır!

O ifadeyi başkasında göremediniz mi?

Açıkçası şunu söyleyeyim; ben bunu başka modellerle ya da kendimle çalışmayı düşünmezdim. Kızım büyüdükçe onda resimlerin yüzlerini görüyordum. Başkaları da söylerdi "Aaa ne kadar Mona Lisa'ya benziyor" diye. Kızımın klasik bir tipi var, klasik bir güzelliği var. Bir de tabi kızım olması ve sürekli elimin altında olması bu çalışmayı yapmamın en önemli nedeni. Başkalarıyla böyle bir motivasyon bulamazdım zaten. Kızım olmasaydı bu çalışmayı kimseyle yapmazdım.

3/ 16
Bu sergi çok tartışılır!

Kızınızı ikna etmeniz zor oldu mu?

Yavaş yavaş oldu. Annesi olmasa başkasıyla asla çalışmazdı. Bazı açılarda çok zorlandı, yoruldu 'bıktım' dedi. Bazıları kolay bazıları zor oldu.

4/ 16