Ekranın yeni forveti Serenay Aktaş

Ekranın yeni forveti Serenay Aktaş

Ekranın yeni forveti Serenay Aktaş

Bu sene onun senesi: BJK, Kadın Futbol Takımı için transferini değerlendiriyor; nisanda sinema filmi ‘Figüran’ vizyona giriyor ve yakında tekrar Survivor adasına gidiyor. İşte ekranın yeni forveti Serenay Aktaş, hayatın birbirinden alakasız alanlarında nasıl top koşturduğunu anlatıyor.

1/ 14
Ekranın yeni forveti Serenay Aktaş

21 yaşındaki Serenay Aktaş’ın şaşırtıcı oyunculuk ve futbol kariyeri, sinema makinisti ve futbol âşığı babasına dayanıyor: “Çocukluğum sinema salonlarında geçti. Sanırım oyunculuk o zamanlarda bilinçaltıma işledi. Bir yandan da sürekli maçlardaydık. Koyu bir Galatasaraylı olarak yetiştirildim. Pür dikkat sahaya bakar, maçı takip ederdim.” Daha 9 yaşındayken sokak aralarında top koşturuyordu. Bu durum zamanla çevrenin dikkatini çekti: ‘Bir kız nasıl futbol oynar?’ diye çok eleştirildim” diyor. Ama pes etmedi. 16 yaşında Zeytinburnuspor forması giydi. Ardından bir buçuk sene Vatan Lisesi Spor Kulübü. Bunu 1207 Antalyaspor Kadın Futbol Takımı takip etti. O, şimdi bir forvet. Geçen günlerde Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’ndan teklif aldı. Görüşme aşamasında olduğu kulüple ilgili şunları söylüyor: “Büyük bir camia. Onlar beni, ben de onları çok istiyorum. Tabii hocanın tercihi ama büyük ihtimal orada da forvet oynarım.”

2/ 14
Ekranın yeni forveti Serenay Aktaş

Kadının eli adamın cüzdanında, adamın eli kadının kalçasında

Erkeklerin futbolcu kadınlara bakışı nasıl?
- Eminim saçlarım kısacık olsa, erkek gibi gömlek ve pantolon giyseydim, ‘Erkek gibi kız’ derlerdi ve çok ilgilerini çekmezdi. Ama şimdi benimle ekstra sohbet ediyorlar.

3/ 14
Ekranın yeni forveti Serenay Aktaş

Futbol oynayan kadınlar için ‘maskülen’ denir. Bu spor erkeksi yanlarınızı hiç mi ortaya çıkarmıyor?
- Ülkemizde spor anlayışı gelişmemiş. Spor yapıyorsan erkek gibi hareketlerin olacak... Bu önyargılara anlam veremiyorum. Bence sahada ‘erkek Fatma’ olacaksın, çıkınca tam tersi.

Maçlarda kadın izleyicileriniz mi, erkek izleyicileriniz mi daha çok?
- Erkekler.

Sizce futbolunuzu mu yoksa bacaklarınızı mı izliyorlar?
- Bence her ikisi de. Türkiye cinsel açlığın Afrikası. Bazen taç kullanırken tellerin arkasında konuşulanları duyuyorum: “Oğlum gel, kızlar top oynuyor!”

4/ 14