Felçli mankenin azmi

Londra'da 4 yıl önce kazada felç oldu ama o yürüyebileceğine inanıyor.

Felçli mankenin azmi

Londra'da 4 yıl önce kazada felç oldu, o yürüyeceğine inanıyor

Manken Gözde'nin inanılmaz azmi

LONDRA'da mankenlik yaparken geçirdiği trafik kazasında boynundan aşağısı felç olan Gözde Şengür, İngiliz doktorların ‘Artık bir daha yürüyemezsin’ demesine inat, ‘Bu sizin düşünceniz. Ben yürüyeceğim’ diyerek hayata meydan okudu. 4 yıldır mücadele eden ve bugün oturabilecek hale gelen Gözde, yürümek için Antalya'da tedavi görmeye başladı.

1/ 7
Felçli mankenin azmi

İngiltere'nin başkenti Londra'da Welwyn Garden City bölgesinde restoran işletmecisi Meysun ve Tuna Şengül çiftinin kızı 20 yaşındaki Gözde Şengür, 17 Eylül 2005'te ailesinden habersiz aldığı son model spor otomobille Londra sokaklarında dolaşmaya çıktı. Henüz 16 yaşında ehliyeti dahi olmayan Şengür'ün kullandığı otomobil lastiği patlayınca bir ağaca çarptı. Beş takla atan otomobili kullanan Gözde'nin boynu kırıldı. Helikopterle hastaneye yetiştirilen Şengür 2 ay komada kaldı, 5 ayrı ameliyat geçirdi. Gözde'nin bir daha yürüyemeyeceği kanatine varan doktorların bu kararın, Gözde'ye ve ailesine psikologlar eşliğinde iletilmesini istedi. Doktorlar, yüzlerce kelimenin ardından Gözde'ye, “Artık bir daha yürüyemezsin” dedi. Gözde, onları izledi ve sonunda “Bu sizin düşünceniz. Ben yürüyeceğim ve bunu hepinize göstereceğim” yanıtını verdi.

2/ 7
Felçli mankenin azmi

Hayatının son 4 yılını tekerlekli sandalyeye bağlı geçiren Gözde Şengür, cesaretiyle yaşama tutundu. Yürüyeceğine inandığını belirten Gözde, azmi elden bırakmadı. Londra'da gördüğü tedavinin ardından elleri ve kollarını oynatmaya başladı, yürüme hayaliyle sürekli egzersiz yaptı ve bugün oturabilir hale geldi.

Gözde Şengür, 10 gün önce de tedavisine devam etmek için Antalya'daki bir Sağlık Yaşam Merkezi'ne geldi. Fizik tedavi uzmanı Dr. Kazım Doğan'ın denetiminde Gözde'nin tedavisine başladı.

3/ 7
Felçli mankenin azmi

Antalya'daki tedavide bacak kaslarını hissetmeye başladığını söyleyen Gözde'nin doktoru Kazım Doğan, şunları söyledi: “Bize geldiği dönemde tekerlekli sandalyede yığılı bir şekilde duruyordu. 10 günlük tedavinin sonucunda karın ve bel kaslarında sağladığımız güçlenmeyle oturabilir hale getirdik. Gözde ile daha çok işimiz var ama kendisinin bu işi başarabilceğine ilişkin son derece güçlü bir inancı var. Bunu yapacaktır. Bizim tek yaptığımız ona var gücümüzle destek olmak.”

4/ 7