Güzelliğim bana ve sevdiklerime kalsın!

Milli rallici Burcu Çetinkaya son dönemde tesettüre girmesiyle konuşuluyor...

Güzelliğim bana ve sevdiklerime kalsın!

Milli rallici Burcu Çetinkaya son dönemde kazandığı yarışlarla değil; tesettüre girmesiyle konuşuluyor. “Bu kadar tepki göreceğimi biliyordum. Oysa kimseyi ilgilendiren bir durum değil bu; açılabilirim de kapanabilirim de. Etrafımdaki sahtelikten çok bıktım; bir süreliğine İstanbul’u terk edeceğim” diyor.

(Vatan)

1/ 14
Güzelliğim bana ve sevdiklerime kalsın!

Tesettüre girme kararını nasıl aldınız?

Bugün alınmış değil bir karar değil bu; uzun zamandır aklımda olan, istediğim bir şeydi. Hatta üç yıl önce katıldığım bir televizyon programında da bu dileğimi söylemiştim. Sürekli insanlara bir şeyler anlatır durumunda da olmak istemiyorum. Kimseyi ilgilendirmiyor çünkü; açılabilirim, kapanabilirim. Benimle Allah arasında; dolayısıyla bu kadar büyük olay olması da çok saçma zaten. Bu kararı daha fazla Allah’a yaklaşmak, daha fazla sevgili olmak, daha huzurlu olmak için aldım. Kimseye öfke duymak için almadım. Bu da bir imtihan benim için.

2/ 14
Güzelliğim bana ve sevdiklerime kalsın!

Bu kadar dikkat çekmek, konuşulmak garip geliyor mu?

Geliyor tabii; artık yoruyor da hatta.

İlk birşeylerin farkına varış nasıl oldu?

Kendimi mutsuz hissediyordum. Şu anda da etrafımda mutlu olmak için bir sürü sebebi olduğu halde mutsuz olan pek çok insan görüyorum. Benim için de öyleydi. Bir arayış başladı böylece.

Adım adım gelişti değil mi her şey?

Sigarayı 10 yıl önce bıraktığımı gururla söylüyorum, çünkü bu bir nefsi mücadeledir. Günde bir buçuk paket içiyordum. Alkolü altı yıl önce bıraktım. Namaza da dört yıl önce başladım.

3/ 14
Güzelliğim bana ve sevdiklerime kalsın!

‘Kur-an’ı ilk 15 yaşındayken okumuştum’

Namazı önceleri gizli gizli kıldığınızı söylemişsiniz, neden?

Çünkü farz ibadetlerin açık yapılması gerektiğini bilmiyordum. Sonradan saklamanın da doğru olmadığını düşündüm. Her zaman olduğum gibi oldum zaten.

Namazı dört yıl önce kılmaya başladınız ama tesettüre yeni girdiniz. Bu kararı almanız neden uzun sürdü?

Nasip bu işler. Hazır olmadan yapmak istediğim bir şey değildi... İlk iki yıl önce “yapabilir miyim” acabayı düşünmeye başladım. Kur-an’ı 15 yaşındayken okumuştum ama çok anlayamamıştım. Tam anlamıyla okuyup anlamam 5 yıl öncesine tekabül ediyor.

4/ 14