Harika Avcı: Kendimi bilerek vurdum

Kusura bakma ama Harika Avcı'yla konuşuyorsun!

Harika Avcı: Kendimi bilerek vurdum

Güzel kadın deyince bir zamanlar herkes onun ismini söylerdi: Harika Avcı! Şan, şöhret, para, güzellik, hepsine sahipti. Sonra bir şey oldu, karanlık bir döneme girdi. Evlendi, dolandırıldı, şiddet gördü, hiç konuşmadı. Şimdi yeni albümü ‘Mavi Siyah’ ile kaldığı yerden hayata devam edecek. Harika Avcı, hakkındaki her şeyi anlattı.

80’ler... Gazino yılları... Türkiye’nin en güzel kadını, assolist Harika Avcı. Şan, şöhret, para... Hadi o kapıdan içeriye birlikte girelim.
- Bir dakika, seni ben mi doğurdum? (Gülüyor) Ne alakası var? 80’ler değil o bahsettiğin, 90’lı yıllar. Şöhrete gelirsek, tabii çok güzel. Ama diyeti bir o kadar ağır.

Siz o ağır bedeli ödeyenlerden misiniz?
- Bir bedel var ve ben bunu kabullendim.

Kabullenince ne oluyor?
- Önce sindirmek gerekiyor. Yoksa mümkün değil, yapamazsın. Zaten işin başında aslında şöhret olarak doğuluyor. Sonradan olunmuyor. Mesela ben alaylıyım. Hiçbir eğitim almadım. Ama 14 yaşımda Dalyan Gazinosu’nda sahnedeydim. İlk solistim Emel Sayın, ikincisi ‘isim annem’ Gönül Yazar’dı. Sinemaya da daha sonra Fahrettin Arslan’dan izin alınarak başladım. Ama bu konuları değil, yeni albümü konuşmak için buradayım.

1/ 9
Harika Avcı: Kendimi bilerek vurdum

BEN ÇIKTIKTAN SONRA BİRÇOĞU KAÇACAKAma hayatınızda karanlık bir dönem de var. Neler yaşandı o süreçte?
- Kapatıldım. Tabii müzik yapmak istedim ama engellendim.

Kim engelledi sizi?
- Aslında her şey dolandırılmamla başladı. Sonrasında kâğıt üzerinde evli olduğum kişi İbrahim Öztürk tarafından engellendim.

Neden?
- Aslında bunları konuşmak istemiyorum... Bu kadar yeter.

Aşk evliliği miydi?
- Ne aşkı? Dedim ya, sadece kâğıt üzerindeydi bizim evliliğimiz.

O zaman neden evlendiniz?
- 2005, ‘Deliyim’ şarkısı zamanıydı. Arkadaşlarımla yemeyi, içmeyi, paylaşmayı severim. Öyle bir dönemdeydim. Bunu İzmir’de yaşayan abim “Harika paralarını etrafa saçıyor” diye duyuyor. Ve akli dengemin yerinde olmadığını iddia ediyor. Hem anneme imzalatıyor hem kendi imzalıyor. Beni vesayet altına almak istediler. Bu süreçte kendi avukatım beni İbrahim’le tanıştırdı. Abimin bu vasi olayına karşı kâğıt üzerinde evlendik. Sonuçta akli dengem bomba gibi çıktı.

Peki, hangi noktada İbrahim Bey’den şiddet görmeye başladınız?
- Abimle yaşadığım olaylar sırasında kendi avukatım beni üçkâğıda getirdi. Psikolojim kötüydü. Avukatım bir gün geldi, Türk kahvesi içtik. Sonrasını hatırlamıyorum. Davayla ilgili altlı üstlü kâğıtlar vardı. Bir şeyler imzalattı. Meğer her şeyi almış elimden.

Nasıl anlamadınız?
- Benim kadar zeki bir insan anlamadı. Abla-kardeş gibi ilişki kurdu benimle. Zaten bu avukatın ilk olayı da ben değilmişim. Dolandırdığı başka kişiler de varmış ve onlar da ortaya çıktı. İşte İbrahim de beni dolandıran kadına karşı bütün malvarlığımı almak için şahlanmaya çalıştı. Ama maalesef yapamadığı için kötü alışkanlıklara bulaştı. Ondan sonra da bana zarar vermeye başladı. Elimden telefonları, bilgisayarları aldı. Hiçbir şekilde iletişim kuramadım.

Bu dönemde mi şiddet başladı?
- Evet, İbrahim madde kullanmaya başladıktan sonra. Onu da hâlâ suçlamıyorum. Önceden böyle değildi. Ailesi de kötü bir aile değil.

Hangi noktada “dur” dediniz?
- Bir gün sabaha karşı saat 03.00’te şakağıma silahı dayayıp beni uyandırdı. Aslında çok güçlü bir kadınım. Elinden silahı aldım. Duvara yapışıp kaldı. İnanamadı. Bir elimle silahı ona doğrulttum, diğer elimdeki telefonla 155’i aradım.

2/ 9
Harika Avcı: Kendimi bilerek vurdum

O noktaya kadar neden sessiz kaldınız?
- Rezil olmak istemedim.

Zaten âşık da değildiniz...
- Hayır. Benden yaşça küçüktü ve ayakları üzerinde durabilen biri değildi.

Çok birikiminiz var mıydı?
- Evet. Asla gereksiz para harcamam. 11 yaşımdan beri çalışıyorum. Halk tipi bir insanım. Marka takıntım hiç olmadı. Önemli olan üzerindekini iyi taşımak. Sadece iyi beslenirim ve cildime harcarım. Ama işte...

Hiçbir şey kalmadı mı?
- Tabii sokakta kalacak kadar değil ama milyon dolarlarım dolandırıldı. Ama hepsini alacağım. Bunun hesabını soruyorum. Dava devam ediyor. Ve bu davayı da kazanacağım.
Harika Avcı ile İbrahim Öztürk, 2009 yılında evlendi. Bu fotoğraf nikâh gününden...

Peki akli dengenizin yerinde olmadığını söyleyen abinizle konuşuyor musunuz?
- Evet, kinci değilim. Abimle babalarımız ayrı. Aramızdaki yaş farkı büyük. Bir de ben doğmadan ölen ablam vardı. Abim şimdi annemle yaşıyor. Onu nasıl hayatımdan çıkarayım?

Yaptıklarından pişman mı?
- Hem de çok pişman.

3/ 9
Harika Avcı: Kendimi bilerek vurdum

BENDEN BİR TANE DAHA YOK

Peki, geri dönmeye ve yeni bir albüm çıkarmaya nasıl karar verdiniz?
- Prodüktörüm Firuz Anlı sayesinde. Firuz bir şekilde benimle iletişim kurdu. Başta albüm olayına sıcak bakmadığımı düşünmüş. Oysa ben zaten çok istiyordum.

Kaç şarkı olacak albümde?
- Önce iki şarkıyla çıkış yapacağım. Albümün adı ‘Mavi Siyah’. Ama bu seferki şarkılar çok farklı.

Nedir farkları?
- Slow şarkım ‘Mavi Siyah’. ‘Alışırım’ isimli şarkımın tadında ama çok daha güzeli. Bir de ‘Deliyim Ben’ havasında ‘Çelişki’ diye bir şarkım var. Gerçekten çok iddialıyım. İkisinin de sözü-müziği Suat Sakarya’ya ait.

Siz yokken piyasa nasıldı?
- Çoğu işi beğenmedim. Benden bir tane daha yok. Ben çıktıktan sonra bir- çoğu kaçacak.

4/ 9