Hayat Bilgisi'nin Beton Ayşe'si Hayfa Safi Tulun şimdi ne yapı

Hayat Bilgisi'nin Beton Ayşe'si Hayfa Safi Tulun şimdi ne yapı

Hayat Bilgisi dizisi ile hayatımıza girdi, canlandırdığı 'Beton Ayşe' karakteri televizyon izleyicisinin hafızalarında yer edindi.Dizi bittikten sonra farklı projelerle izleyici karşısına çıktı. Ancak onlar 'Hayat Bilgisi' kadar uzun soluklu olmadı.Hayatının aşkı ile tanıştı, evlendi... Şimdilerde ise tüm gücünü yardıma muhtaç hayvanlar için harcıyor.Onlar için yeni bir koruma derneği kurma hazırlığında olan Hayfa Safi Tulun ile oyunculuğu, hayatını ve hayallerini konuştuk... Derleyen: Elif ÜNAL/HÜRRİYET

1/ 12
Hayat Bilgisi'nin Beton Ayşe'si Hayfa Safi Tulun şimdi ne yapı

Hayfa Sayfi Tulun 1978'de Beyrut'ta doğdu. Henüz 1 yaşındayken ailesi ile birlikte İstanbul'a taşındı. 3 çocuklu bir ailenin en küçüğü olan Tulun, babasını trafik kazasında kaybetti. Şişli Lisesi mezunu olan oyuncu, 1994 yılında kurdukları Fecr-i Ati Tiyatro topluluğu ile sahnelere adım attı. "Uzun yıllar aynı gurupla çalışmalar yaptık. Amatör tiyatrolar, çocuk tiyatroları, Şehir Tiyatrosunda TAL (Tiyatro Araştırma Laboratuvarı) görev aldım. Ayla-Beklan Algan hocalarımızla çalışmalara katıldım. Sonra Hayat Bilgisi oldu."

2/ 12
Hayat Bilgisi'nin Beton Ayşe'si Hayfa Safi Tulun şimdi ne yapı

Hayfa Safi'nin Hayat Bilgisi'ne dahil oluşu bir tesadüften ibaret. "Benim yerime başka biriyle anlaşılmış hatta ilk basın toplantısına vs. diğer oyuncu arkadaş katılmış. Benim böyle bir dizinin başlıyacağından haberim bile yoktu. Sonra bir gün dizinin senaryosunu yazan Tükenmezkalem ekibinden Gökhan, yardımcı yönetmen Iraz ve ekipten birkaç kişi daha beni bir mekanda gördüler. Bana bakıp bakıp gülüyorlardı. Sinir oldum. Yanlarına gidip 'neden gülüyorsunuz, ne oldu' dedim. Onlarda 'yeni bir diziye başlıyoruz, tam sana göre bir karakter var keşke oyuncu olsaydın' dediler. Ben 'zaten tiyatro oyuncusuyum' dedim. İnanamadılar. Telefonumu aldılar. Aynı gece biri aradı, 'sabah 10 da Gani Müjde seninle görüşmek istiyor' dedi. Gittim, görüştük. Gani Abi, 'seninle biz bu işi yaparız dedi' ve imzaları attık."

3/ 12
Hayat Bilgisi'nin Beton Ayşe'si Hayfa Safi Tulun şimdi ne yapı

Yayınlandığı dönemde ciddi bir reyting başarısına imza atan Hayat Bilgisi, Hayfa Safi'yi şımartmamış. "Çok ince bir çizgideydik. Çok fazla ilgi vardı. İnsanlar bizi çok sevdi, çok şanslıydık. Şimdiki gibi çok yoğun bir dizi furyası yoktu. O aşırı sevgi ve ilgi tehlikeliydi. Ben mesleğime aşıktım. 14 yaşında oyuncu olmaya karar verdim. 'Asla şımarmayacağım, saçma sapan konularla gündeme gelmeyeceğim, bu işi yaptığım sürece mesleğime olan sevgi ve saygımı koruyacağım' diye söz verdim kendime. Galiba sözümü tuttum. Neysem o kaldım, bundan çok mutluyum"

4/ 12