İş dünyasına sanatçı eli değdi

Sanat ve spor camiasının ünlüleri kurdukları şirketlerle iş dünyasında da 'varız' diyor.

İş dünyasına sanatçı eli değdi

Özçelik ve eşi Kabe'ye cuma namazına götürecek
Arka Sokaklar dizisinin başrol oyuncularından Gamze Özçelik ise eşi Uğur Pektaş ve Güçhan Bedestenci ile birlikte Ottoman Grup isimli bir şirket kurdu. Hac ve umre organizasyonu yapma amacı ile kurulan şirket Arap turistleri de Türkiye'de tura çıkaracak. Şirketin 2007 yılının aralık ayında kurulduğunu belirten şirket ortaklarından Güçhan Bedestenci, faaliyete 2008 yılının bahar döneminde geçtiklerini söylüyor. Mart ayında düzenledikleri umre turu ile acemiliklerini attıklarını belirten Bedestenci, bundan sonra hac turları organizasyonlarında da iddialı olacaklarını kaydediyor. Bedestenci önümüzdeki günlerde Türkiye'de bir ilke imza atarak günübirlik Kabe'ye cuma namazı turlarına başlayacaklarını açıklıyor. Arapların Türk dizileri ile Türkiye'ye artan ilgisi de Özçelik, Pektaş ve Bedestenci'nin gözünden kaçmamış. Incoming turlarına başayacaklarını belirten Bedestenci, öncelikli hedeflerinin ise Araplar olduğunu söylüyor. Bedestenci, "Hac ve umre turlarının yanı sıra ETS yetkili acenteliğimiz de var. Yutiçi ve yurtdışı tur satışları yapıyoruz. Ayrıca incoming'e de başlayacağız. Arapları Türkiye'ye getireceğiz. Özel turlar ile Amasra, Safranbolu, İstanbul, Trabzon, Uzungöl gibi yerleri gezdireceğiz" diyor. Bedestenci, Ottoman Grup'un emlak danışmanlığına yönelik projeleri de olduğunu ancak kriz nedeniyle askıya aldıklarını söylüyor.

1/ 11
İş dünyasına sanatçı eli değdi

Seda Sayan sanal platforma dört koldan giriş yaptı
Hayran kitlesine göre "gönüllerin sultanı".. Kozmetikten hazırgiyime, muftak ürünlerinden ev tekstiline kadar birçok firmaya göre de bir iletişim gurusu. Hayranlarına "Bu ürün harika kızlar. Mutlaka birer tane alın" dediğinde firmanın satışları bir anda tepe yapıyor. Türk sanat dünyasının marka isimlerinden biri olarak görülen Seda Sayan, bu gücünü arkasına alarak iş dünyasında da "varım" dedi. Sayan, iş dünyasına öyle küçük bir projeyle de girmedi. Finans sektöründe üst düzey yöneticilik yapan Erdal Altınay ile ortaklığa giderek temmuz ayında kurduğu çok katlı doğrudan pazarlama yöntemi ile sosyal sorumluluk alanında, eğitimde ürün satışında, telekomda iddialı işlere soyundu. İki ay içinde 18 bin kişi Seda Sayan Marketing'in üyesi olmak için başvuruda bulundu. Kısa sürede 20 bayiye ve 1200 temsilciye ulaşan Seda Sayan Marketing, üyelerine ayda ortalama 400-500 YTL kazandırıyor. Sadece kadınlar değil, firmalardan da ürünlerini satmaları için büyük bir talep aldıklarını belirten Seda Sayan Marketing Yönetim Kurulu Başkanvekili Erdal Altınay, "İşe yeni başlamamıza rağmen aylık ciromuz 250 bin YTL. Hedefimiz 2009'da aylık 1 milyon YTL ciroları yakalamak" açıklamasını yapıyor. Altınay, Türkiye genelinde bayilikler vereceklerini ve yurtdışına açılacaklarını söylüyor.

2/ 11
İş dünyasına sanatçı eli değdi

1 YTL'ye sanal dershane
"Kadınların ekonomik sorunlarını aşabilmek için bir şeyler yapmalıyız" fikri ile hayat bulan Seda Marketing, aslında çok katlı bir pazarlama sistemi... Ama yaratılan iş modeli ile çok katlı pazarlama farklı bir yapı kazanmış. Çünkü içinde dershane, akademi, hayatı kolaylaştıran çözümler sunan AngelCard isimli bir kart ve telekom hizmetleri de var. Altınay, Seda Marketing çatısında neler olduğunu ise adım adım şöyle anlatıyor: "Doğrudan pazarlamaya üyeler 134 ile 365 YTL arasında değişen dört farklı ürün paketlerinden birini alarak dahil oluyor. Bu paketler yüz bakım ürünleri, elektronik cihazlar, vücut ürünleri, sanal dershane. Önümüzdeki günlerde telekom hizmetlerine de başlayacağız. Örneğin üç büyük GSM operatörü gibi Seda Mobil'den de hizmet alınabilecek. Bunun yanı sıra sabit telefon operatörlüğünde de varız. Uzak mesafe ile yüzde 27 daha ucuz konuşturacağız. Ayrıca Crystallized Swarovski Elements'in Türkiye temsilciliğini aldık. En ucuz Swarovski'yi biz satıyoruz." Altınay, en iddialı projelerinden birinin de 4 milyon doları aşan bir bütçe ile hazırlanan sanal dershane olduğunu söylüyor. Günde 1 YTL'ye interaktif ÖSS'ye hazırlık eğitimleri vereceklerini söyleyen Altınay, mahalle temsilcilikleriyle de referans hizmetleri vereceklerini söylüyor. Altınay, "Her mahallede bir temsilcimiz olacak. Örneğin temsilcimiz komşusunun araba aldığını bize bildirecek ve biz hemen kasko alternatiflerini ona sunacağız" diyor.

3/ 11
İş dünyasına sanatçı eli değdi

Burhan Çaçan'dan Nişantaşı'nda otel
Ünlü Türk halk müziği sanatçısı Burhan Çaçan, turizm sektörüne adım attı. Eylül 2007'de 810 bin YTL sermaye ile BÇ Turizm isimli bir şirket kuran Çaçan, Nişantaşı'nda butik otel açacak. 10 Ocak'ta açılışı gerçekleştirilecek olan otel, Madolyon Sokak'taki bir iş merkezi dönüştürülerek yapıldı. Çaçan hedef kitle olarak ise iş dünyasını görüyor. 14 VİP oda bulunan otelde 150 kişilik de restoran olacak. Çaçan'ın oteli zincir haline getirmeyi planladığı belirtiliyor.

4/ 11