İşadamları bu evlerde oturuyor!

Türkiye’nin önde gelen işadamlarının büyük çoğunluğu, zenginliğin sembolü olan yalı ve köşklerde oturuyor.

İşadamları bu evlerde oturuyor!

İŞ DÜNYASININ PATRONLARI NERELERDE OTURUYOR

Türkiye’nin önde gelen işadamlarının büyük çoğunluğu, zenginliğin sembolü olan yalı ve köşklerde oturuyor. Boğaz’a nazır evlerde oturmayı tercih eden iş dünyasının isimleri, Bebek, Tarabya, Kuruçeşme, Kanlıca, Yeniköy, Çengelköy gibi semtlerde yoğun olarak yaşıyorlar. İşadamlarının oturduğu yalı ve köşklerinin değeri 10 milyon dolardan başlayıp 150 milyon dolara kadar çıkıyor. Boğaz’da en çok yalı sahibi olan aile 17 yalı ile Sabancılar. Boğaz’da beş yalısı bulunan Yalçın Sabancı, ailenin en fazla yalıya sahip üyesi. Koç ve Kibar Aileleri’nin de üçer tane yalısı bulunuyor.

Yalıların yanı sıra tercihini son yıllarda yapılan ultra lüks villa ve rezidans tarzındaki evlerden yana kullanan isimlerin sayısında da artış var. İş dünyasının isimleri tatillerini ise, Bodrum, Göcek, Ayvalık gibi tatil beldelerindeki yazlıklarında geçiriyorlar. Yurt dışında ev sahibi olan işadamlarının sayısı her geçen gün artıyor. İşadamları, kısa süreliğine kalmak, tatil yapmak hatta yatırım amaçlı New York, Dubai gibi kentlerden ev satın alıyorlar.

İşte iş dünyasının önde gelen isimlerinin oturduğu yerler...

1/ 31
İşadamları bu evlerde oturuyor!

GÜLER SABANCI

Sabancı Holding’in patronu Güler Sabancı’nın Sarıyer’de, Büyükdere Caddesi üzerinde malikanesi bulunuyor. Emekliliğini geçirmek için 2005 yılında Cunda Adası Pateriça mevkiinde elektriği ve suyu olmayan iki köyden, yedi taş ev ve bir zeytinlik alan Sabancı, 2008’de ise Hakkıbey Yarımadası'nda Halis Komili ve Cem Boyner'in yazlıklarının karşısında 150 dönümlük bir arsa alarak ilçedeki gayrimenkullerinin sayısını artırmıştı.

Sabancı, Hakkıbey Adası'nda yaz tatilini geçirmek amacıyla çiftlik evi yaptırmayı planlıyor. Çeşme-Ilıca’da Nars adlı ilk butik otelini açan Sabancı’nın Alaçatı’da da Nars Alaçatı adlı butik oteli bulunuyor. Sabancı’nın Alaçatı’da ayrıca 50 dönüm civarında arsası var. Güler Sabancı, Ilıca'da bir de at çiftliği kurmaya hazırlanıyor.

2/ 31
İşadamları bu evlerde oturuyor!

SUZAN SABANCI DİNÇER

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve eşi Haluk Dinçer, Yeniköy-Sarıyer sahilinde bulunan Tahsin Bey Yalısı’nda oturuyor. Suzan Sabancı Dinçer, Uzanlar’a ait Sarıyer’deki Afif Ahmet Paşa Yalısı’nı geçen yıl 58 milyon TL’ye almıştı. Eşi Haluk Dinçer ise 2004’te Erol Aksoy’un borçlarından dolayı TMSF’ye geçen Tahsin Bey Yalısı’nı 22.2 milyon dolara satın almıştı. Yalının bugünkü değerinin 115 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Suzan Sabancı Dinçer ve Haluk Dinçer çifti, en son Sarıyer’deki Afif Paşa Yalısı’nı kat kat kiraya vermeye karar vermişti.

İstinye Mahallesi, Köybaşı Caddesi'nde yer alan toplam 22 oda ve sofası olan tarihi yalı, bin 250 metrekare kullanım alanına sahip. Tarihi yalıda zemin kat, iki normal kat, çatı katı ve çatı arası bulunuyor. Sabancı, Vaniköy'de bulunan Andiçen Villaları sitesinin en tepesindeki adeta bir kaleyi andıran lüks villasını ise geçen yıl Orta Anadolu Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karamancı'ya 7 milyon TL’ye satmıştı. Kuzeni Güler Sabancı gibi Cunda Adası’na ilgi duyan Suzan Sabancı, yaklaşık bir buçuk yıl önce buradaki tarihi Ay Işığı Manastırı’nı çevreleyen 171 dönüm araziyi 2 milyon Euro’ya satın almıştı.

3/ 31
İşadamları bu evlerde oturuyor!

YALÇIN SABANCI

Türkiye’nin en zengin işadamları sıralamasında yer alan diğer bir Sabancı, Ya-Sa Holding’in sahibi Yalçın Sabancı’nın oldukça geniş bir gayrimenkul portföyü var. Kişisel servetinin yüzde 80’ini gayrimenkul yatırımlarının oluşturduğunu söyleyen Sabancı’nın, İstanbul’da 60 dairesi ve deniz manzaralı 10 villası bulunuyor. Ayrıca Boğaz’da beş yalısı var. Yalçın Sabancı’nın Kırklareli Celaliye’de işadamı Asım Kocabıyık’tan 20 yıl önce satın aldığı deniz kenarındaki evi, Adana’da blok apartmanları, portakal bahçeleri ve arazileri, Toroslar’da bir dağ evi bulunuyor.

4/ 31