İşte en kötü babalar!

İşte en kötü babalar!

İşte en kötü babalar!

DARTH VADER

Bilim kurguda kötü baba denilince akla gelen figür ile listeye başladık. Tabi ki, Star Wars evreninden Darth Vader. İmparatorun sağ kolu. Doğal olarak yeni üçlemedeki Anakin Skywalker karakterinden değil, eski üçlemede anlatılan ve Güç'ün karanlık tarafına kendini iyice kaptırmış olan, kafatasına benzer siyah miğfer giyen ve James Earl Jones'un seslendirdiği Darth Vader'dan söz ediyoruz. Aslında ilk bakışta Darth Vader o kadar da kötü bir babaymış gibi gelmiyor. Öncelikle, Episode VI'nın son sahnelerini saymazsak çocuğunu dövdüğü yok. Hatta uzun süre çocukları olduğundan bile haberdar değil. Doğumları sırasında biraz meşguldü çünkü; Obi Wan tarafından kolları bacakları kesilirken lavlar içinde kıvranıyordu. Haberi olmadığı için kendisini suçlayamıyoruz ve ''En Kötü Babalar'' listesinde 'En İyi Baba' olarak seçiyoruz.

1/ 6
İşte en kötü babalar!

LORD DENETHOR

Tolkien'in Orta Dünya'sında, Gondor krallığının vekilharcı olan Lord Denethor hakkında ne dense az. Epik boyutlardaki diplomatik kifayetsizliğini bir kenara bıraksak bile, oğullarına ve özellikle Faramir'e karşı tutumu çok kötü. Lord Denethor, taraf tutan garip birisi. Öyle ki, oğulları arasında da taraf tutuyor ve büyük oğlu Boromir'i Faramir'e karşı her şeyden üstün tutuyor. Filmlerde değil ama kitaplardaki satır aralarını okuduğumuzda bunun sebebinin, Faramir daha çok küçükken annesinin ölmesi ve Lord Denethor'un bu ölüm üzerine ağır bunalımlara girmesi olarak yorumlayabiliriz. Daha da kötüsü Faramir, ölen annesine çok benziyor, hem davranış hem fizik olarak. Bu yüzden Lord Denethor, Faramir'i etrafında istemiyor.

2/ 6
İşte en kötü babalar!

ANDREW RYAN

BioShock oyunlarında Rapture Endüstri şirketinin başı olan Andrew Ryan, daha çocukluk yıllarında Bolşevik Partisi kontrolündeyken kendisine empoze edilmiş aşırı uçlarda bir kötü adam. Genel olarak bütün BioShock kurgu dünyasının baş kötüsü. Andrew Ryan'ın babalık kariyerinden şöyle bir örnek verelim: İlk doğan çocuğunun annesini öldürüp, embriyosunu genetik araştırmalar yapmak isteyen bir düşmanına satıyor.

3/ 6
İşte en kötü babalar!

ATEŞ BÜKÜCÜ LORD OZAİ

Lord Ozai'nin kötü babalık sendromu, aslında ailesinden geliyor. Kızı, kendisi ile pek ilişkisi olmadan zaten bir psikopat olarak yetişiyor. Büyükbabasu ise bir megalomanyaklar hanedanlığı kurarak bütün ulusu militan,faşist,soykırımcı ve işgalci bir kitleye dönüştürüyor. Fakat onur kavramını her şeyin üzerinde tuttukları için babası,kardeşi ve oğluna pek katlanamıyor. Oğluyla olan ilişkisi konusunda Avatar, Son Hava Bükücü dizisindeki birkaç replikten ilişkilerini özel geçiyoruz: ''Oğlum, büyükbabam dedi ki, kardeşimin acılarını anlayabilmem için seni öldürmem gerekiyormuş fakat annen benimle bir anlaşma yaptı ve büyükbabamızı öldürürsem canını bağışlayacağımı söyledim. Öyle de karar verdim. Kardeşim acı kaybı dolayısıyla teknik olarak kötürüm kaldığı için tahta ben geçececeğim! Bu yüzden seni tebrik ederim, artık bir prens oldun. Ayrıca sana tek değer veren insan olan anneni de bu topraklardan sürgüne yolladım''

4/ 6