İyi niyetlerim gerçeğe dönüştü !

İyi niyetlerim gerçeğe dönüştü!

İyi niyetlerim gerçeğe dönüştü !


Kurulum çalışmaları iki yıl süren ve geçen hafta açılan ihtiyacharitasi.org yardım platformunun kurucu ortaklarından oyuncu Mert Fırat, hem ihtiyaç haritasını, hem de hedeflerini anlattı.
 

1/ 14
İyi niyetlerim gerçeğe dönüştü !


İhtiyacharitasi.org’u kurma fikri nereden çıktı?
 
 Birçok sosyal sorumluluk projesinde aynı anda bulunan biriyim. Bu süre içinde başka bir ihtiyacım olduğunu keşfettim. Yer aldığım çalışmaların hangisini yapsam bir diğerinden eksik ve habersiz kalıyordum ve bundan çok rahatsızdım. Hepsini kontrol edebileceğim bir platform olmasını isterken, 2001 yılından beri ulusal ve uluslararası sosyo-ekonomik kalkınma projeleri geliştiren İdeme’yla tanıştım ve benim fikir dediğim iyi niyetlerim, bu yardım platformuyla gerçeğe dönüştü.
 

2/ 14
İyi niyetlerim gerçeğe dönüştü !


Peki hedefleriniz neler?
 
Tüm dünyada ulaşılabilir bir sistem haline gelmiş olmak. Derdimiz yerelden, evrensel ihtiyaçlara sıçramak. Umarım bunu yapana kadar yurt içinde her noktada ulaşılabilecek teknolojiye sahip bir ülke haline geliriz. Her yerde bir temsilcimizin olduğu bir yapı içinde olmayı hedefliyoruz.  Öte yandan kaynağa gidilmesini sağlayan bir platform olduk. Ayrıca bu yapı kişinin sosyal yararını birilerine aktarması açısından önemli bir proje. Çünkü kendini dünya için yararlı hissetmek insanın ihtiyaçlarından biri diye düşünüyorum.
 

3/ 14
İyi niyetlerim gerçeğe dönüştü !


Ne tarz ihtiyaçlar var, bunlar nasıl karşılanacak?
 
İhtiyaç sahibi siteden kendi hesabını açarak isteğini oluşturacak. İhtiyaç girilen yerin adresini sistem otomatik olarak görebiliyor, dolayısıyla siz bulunduğunuz yerdeki ihtiyaç sahipleriyle iletişime geçebiliyorsunuz. Kategori sınırı olmadan her türlü ihtiyaç girilebiliyor. Bazı ihtiyaçların giderilmesine özel desteğimiz olacak ama temel derdimiz bu işin insanların bireysel sorumluluğunda büyümesi. Sadece bir şirketin veya kurumun organizasyonunda değil, kişinin kendi mahallesindeki ihtiyaça el atmasına olanak vermek istedik. İnsanlar sitede hem ihtiyaç girip, hem de neler yapabileceklerini yazarak kaynak olabiliyor. Şimdiye kadar ihtiyacı dile getirip, bir kaynağı aramak yerine artık kaynağı yazıp oradan ihtiyaç sahiplerini bulabiliyoruz.
 

4/ 14