İzleyici en çok 'Survivor All Star' ve 'Bu Tarz Benim

İzleyici en çok 'Survivor All Star' ve 'Bu Tarz Benim'den şikayetçi

İzleyici en çok 'Survivor All Star' ve 'Bu Tarz Benim

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) bu yılın ilk altı ayında yapılan şikayetlerde, yarışma programlarının ilk sıralarda yer aldığı belirlendi.

AA muhabirinin RTÜK'ten aldığı bilgiye göre, kuruma bu yılın ilk altı ayında yapılan şikayet sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,65 oranında düştü, 51 bin 8 oldu.

En çok RTÜK çağrı hattı üzerinden yapılan şikayetler, Üst Kurul'un internet sitesi ve mobil uygulamasından da iletildi. Şikayetler en fazla şubat ve mayıs aylarında yapıldı. Özellikle bu dönemde yayında olan, Show Tv'deki "Bu Tarz Benim" ve TV8'deki "İşte Benim Stilim" yarışma programlarında kullanılan dil, "hakaret içermesi ve toplumun ahlakını bozduğu" gerekçesiyle izleyicilerin tepkisine yol açtı.

1/ 5
İzleyici en çok 'Survivor All Star' ve 'Bu Tarz Benim

En çok şikayet alan televizyon kanalları arasında, ilk sırada 10 bin 309 şikayetle TV8 yer aldı. İkinci sıradaki kanal ise 9 bin 50 şikayetle Show TV oldu.

İlk altı aylık dönemde "Bu Tarz Benim" yarışma programı 4 bin 623 şikayet alarak "programlar kategorisinde" yüzde 9,06 bildirim oranıyla ilk sırada; "Survivor All Star" programı ise 2 bin 800 bildirim alarak yüzde 5,49'luk oranla ikinci sırada yer aldı.

2/ 5
İzleyici en çok 'Survivor All Star' ve 'Bu Tarz Benim

Beceri yarışmalarına şikayet

Geçen yıl en çok dizi filmler şikayet edilirken, bu yıl beceri ve direnç yarışmaları vatandaşlardan şikayet aldı. 14 bin 47 şikayetle ilk sırada bulunan bu yarışma programlarını, 10 bin 554 bildirimle dizi filmler takip etti.

Beceri ve direnç yarışmalarına yönelik şikayetlerin yüzde 20'si "Survivor All Star" programı hakkında yapıldı. Vatandaşlar, söz konusu yarışmaya, "yarışmacıların Türk aile yapısı gelenek ve göreneklerine aykırı, etik olmayan davranışlar sergilemeleri, sürekli argo ve şiddet içeren sözlerin kişilik haklarını zedeleyici boyuta ulaşarak rekabetin psikolojik saldırıya dönüştüğü" gerekçesiyle tepki gösterdi.

3/ 5
İzleyici en çok 'Survivor All Star' ve 'Bu Tarz Benim

Reklamların uzunluğu şikayet nedeni

"Reklam Kuşakları ve Doğrudan Satış Reklamları" kategorisinde geçen yıl bin 250 şikayetle ilk sırada yer alan cep telefonu reklamları yerini, bu yıl 3 bin 330 bildirimle "Coca Cola" reklamlarından gelen şikayetlere bıraktı.

Reklama ilişkin şikayetler, reklamdaki görüntülerin "toplumun ahlaki yapısına uygun olmadığı, özellikle sapkın bir erkek grubu görüntülerinin çocuk ve gençler için olumsuz örnek teşkil edeceğinden reklamın yayından kaldırılması gerekliliği" üzerinde yoğunlaştı. Reklamların uzun ve sık olması da vatandaşların tepkisini çekti.

Vatandaşların şikayet ettiği konuların dağılımına bakıldığında ise en fazla bildirimin, 17 bin 868 şikayet ile "genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırılık" konusunda yapıldığı belirlendi.

4/ 5