Koruma ordusuyla defile yapıldı!

Mardin’de 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi’ndeki defile tartışma ve tepkilere rağmen dün akşam yapıldı.

Koruma ordusuyla defile yapıldı!

Polis eşliğinde defile!
Mardin’de 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi’ndeki defile tartışma ve tepkilere rağmen dün akşam yapıldı. Cemil İpekçi ve mankenlerin podyuma polis korumasında çıktığı defile görsel şölene döndü

1/ 71
Koruma ordusuyla defile yapıldı!


Mardin’de bazı sivil toplum örgütlerinin ‘İçinde cami var, yapılamaz’ diyerek tepki gösterdiği ünlü modacı Cemil İpekçi’nin ‘Bir Doğu Masalı Dört Mevsim’ defilesi, 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi’nde gerçekleşirildi. Saat 21.30’da başlayan defile için Mardin Emniyet Müdürlüğü ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Medreseye 400 metre mesafede kurulan arama noktasında sıkı kontroller yapıldı. Davetli olmayanlar içeriye alınmadı. Defileyi Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin Belediye Başkanı Ak Partili Beşir Ayanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Yılmaz, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı ile davetli 500 kişi izledi.

2/ 71
Koruma ordusuyla defile yapıldı!

3 boyutlu görsel şov

Defileye gelenler medrese duvarına ışıklı sistemle yazılan Mevlanı’nın ‘Ne olursan ol yine de gel’ sözleriyle karşılandı. Kentte, defile öncesinde yağan hafif yağış, etkinliğin başlamasına dakikalar kala kesildi. Defilede 15’i erkek 30’u kadın 45 manken, Mardin Cemil İpekçi Moda ve Tasarım Merkezi’nde genç kızlar ve öğretmenlerinin 6 ay bolunca el emeği, göz nuru dökerek hazırladığı 1950’li yılları anımsatan gece ve gündüz kıyafetlerini sergiledi. Kasımiye Medresesi’ndeki defilede, davetlilere Türkiye’de ilk kez kullanılan üç boyutlu animasyon efektleriyle 4 mevsim yansıtıldı, yine ilk kez denenen animasyon şov yaşatıldı.

3/ 71
Koruma ordusuyla defile yapıldı!


Seyirciler adeta büyülendi

1.5 saat süren defile, izleyenleri adeta büyüledi. Mankenler, yöresel kostümleri Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice müzikler eşliğinde taşıdı. Görsel bir şölene dönüşen defilenin finalinde manken Şenay Akay, beyaz elbiseler eşliğinde bir elinde dünya, diğerinde beyaz güvercin ile podyuma çıktı. Defilenin sonunda medresede bulunalar İpekçi ve menkenleri dakikalarca ayakta alkışladı.

4/ 71