Ölü sayısı 40'ı aştı

Ölü sayısı 40'ı aştı

Ölü sayısı 40'ı aştı

ABD'de bir haftadır etkili olan kötü hava şartları nedeniyle 43 kişi yaşamını yitirdi.


ABD'nin güney eyaletlerinin ardından iç ve kuzey kesimlerinde hayatı  felç eden kötü hava şartları nedeniyle ölenlerin sayısı da artmaya devam ediyor.
 

1/ 14
Ölü sayısı 40'ı aştı


Acil Yardım Yönetimi Ajansı yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre,  yoğun kar ve yağmurun neden olduğu sel ve hortum sonucunda bir hafta içinde ülke  genelinde 43 kişi hayatını kaybetti. 
 
Güney eyaleti Mississippi'den başlayarak 10 kişinin hayatını  kaybetmesine neden olan kötü hava şartları, Tennesse, Arkansas ve Alabama'da 9,  Teksas'ta 11, Illinois ve Missouri'de de 13 can aldı. 
 
Missouri'deki can kayıplarına sel ve su baskınları neden olurken,  Alburquerque kenti polisine göre kötü hava koşulları yüzünden 180 civarında  trafik kazası yaşandı. Teksas'ta 50 bin, New Mexico'da ise 10 bin abone  elektriksiz kaldı.
 

2/ 14
Ölü sayısı 40'ı aştı


New Mexico'da da kar kalınlığının 60 santimetreyi geçtiği bildirildi. 
 
Teksas, Oklahoma, Missouri ve New Mexico eyaletlerinde olağanüstü hal  ilan edilmesine yol açan kötü hava şartları, binden fazla ev ve iş yerinde büyük  hasara neden oldu. Teksas'ın kuzeyinde yaşanan büyük yıkım nedeniyle Vali Greg  Abbott, eyaletin kuzeyindeki 4 ilçeyi "felaket bölgesi" ilan etti.
 

3/ 14
Ölü sayısı 40'ı aştı


DOĞUDA REKOR SICAKLIK
 
ABD'nin güney ve iç kesimlerinde hava şartlarının hayatı adeta felç  etmesine karşın, doğu eyaletlerinde ise rekor sıcaklıklar yaşanıyor. 
 
 Son 50 yılın en yüksek değerlerine ulaşan Washington'da hava sıcaklığı  23 derece ölçülürken, Florida'nın Orlando kentinde de 1921 yılından bu yana  sıcaklık ilk defa 30 derece oldu. New York'ta da sıcaklık 22 dereceye kadar  ulaştı.
 

4/ 14