RTÜK, Saba Tümer yüzünden bölündü

RTÜK, Saba Tümer’in sütyensiz göğüslerine zoom yapan Fox TV'ye ceza veriyor.

RTÜK, Saba Tümer yüzünden bölündü

RTÜK bu amaçla kuruluştan savunma istedi. Savunma yeterli bulunmazsa Fox TV’deki ‘’Bizden Kaçmaz’’ programına ‘’Yayın durdurma’’ cezası verilecek. Ancak Başkan ve üyeler, ceza konusunda ikiye bölündü.

1/ 7
RTÜK, Saba Tümer yüzünden bölündü

Gazetepor’un edindiği bilgiye göre RTÜK’ün son toplantısında Fox TV’de 28 Ekim 2009’da yayınlanan “Bizden Kaçmaz” programı ele alındı. Programda, Saba Tümer’in göğüsleri ile Yağmur Ünal’ın bacaklarına zoom yapılıp, ok işareti konulduğu, bunun da yasanın hem ‘’Genel ahlâk’’ hem de ‘’İnsan onuruna ve temel insan haklarına aykırılık’’ maddesine aykırı olduğu vurgulandı.

2/ 7
RTÜK, Saba Tümer yüzünden bölündü

BAŞKAN KARŞI ÇIKTI…

Ancak RTÜK Başkanı Davut Dursun ile üyelerden Tahsin Fendoğlu ve Vahap Darendeli bu karara ‘’İnsan onuru açısından ceza’’ nedeniyle çıktı. Üç üye, genel ahlak maddesinden cezayı yeterli buldu. Hülya Alp ve Mehmet Dadak ise genel ahlaktan değil, insan onurundan ceza verilmesini savundu. Başkan Dursun yazdığı muhalefet şerhinde şöyle dedi:

3/ 7
RTÜK, Saba Tümer yüzünden bölündü

’Saba Tümer ile bir akşam yemeği çıkışı yapılan söyleşide, sunucunun çamaşır kullanmaması nedeniyle vücudunun belli olması öne çıkarılmış, göğüs bölümü oklar, kalp ve oval şekiller içine alınarak, özel olarak dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Yağmur Ünal’ın ise taksiye binerken isteği dışında açılan bacakları sergilenmiş ve kaza ile açılan bölge daire içine alınmıştır. Görüntüler genel ahlaka aykırıdır ancak, insan onuruna ve temel insan haklarına saygı ilkesi ile ilgisi yoktur’’

4/ 7