Türklerin süper yatları

Bodrum ve Göcek koylarındaki lüks yatların sahipleri.

Türklerin süper yatları

Cemiyet hayatının birçok ünlü ismi yaz tatillerini otellerde veya yazlıklarda değil yatlarında geçirmeyi tercih ediyor. Bodrum ve Göcek koylarında rastladığımız lüks yatların kimlere ait olduğu ve özelliklerini araştırdık

1/ 29
Türklerin süper yatları

RAHMİ KOÇ

NAZENİN V

İÇİNİ SANAT ESERLERİ SÜSLÜYOR


Koç Holding’in gemi ve yat inşa eden şirketi RMK Marine imzası taşıyan Nazenin V’in yapımına Rahmi Koç’un Nazenin IV ile yaptığı dünya turundan dönmesinden kısa bir süre başlandı.

2/ 29
Türklerin süper yatları

Nazenin V tasarım, mühendislik ve proje yönetimi konusunda yat inşa sektörünün en iyi isimlerini bir araya getirdi. Sparkman & Stephens (S&S) tarafından dizayn edilen 52 metre boyundaki alüminyum yatın iç tasarımı Redman Whiteley & Dixon’a ait. Görsel ve taşıyıcı olarak kullanılan kolonlardaki işlemeler, mermer işçiliklerinde kullanılan desenlerle de dikkat çekiyor. Yatta, Rahmi Koç’un geniş ve eklektik koleksiyonlarından, onun, deniz ve sanat tutkusunu ifade eden, Nazenin V’e bağlılığını vurgulayan çok sayıda sanat eseri sergileniyor. Nazenin V, Dünya Süperyat Ödülleri 2010’da ‘45 metre Üstü En İyi Yelkenli Yat’ kategorisinde ‘Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

3/ 29
Türklerin süper yatları

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un İngiliz bandıralı, 38 metrelik yatı Caressa K, 5 yıldızlı bir otelden farksız. Tasarımı Vripack Yachting International BV tarafından yapılan yatta, bir master kabin, iki VIP kabin, iki misafir odası ve mürettebat için de dört kabin bulunuyor. Aynı anda 16 kişinin geceleyebildiği yatta 50 kişi ağırlanabiliyor.

4/ 29