Ünlüler Kürt açılımını yorumladı

Sanat ve sosyete dünyasının ünlüşeri Kürt açılımı hakkında yorum yaptı..

Ünlüler Kürt açılımını yorumladı

Ünlülerin açılımı...

Son dönemde başta siyasiler olmak üzere hemen herkes ‘Kürt açılımı’ üzerine konuşuyor, tartışıyor. Sanat ve şov dünyasının bazı ünlüleri ise söz ve eylemleriyle bu açılımları çoktan yaptı bile. Kimi Kürtçe albüm çıkardı, kimi de açılıma destek veren bildirilere imza attı... Ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan’ı arayıp açılıma destek vermesine, sanat dünyasından farklı tepkiler geldi. Kimi destekledi, kimi çekimser kaldı. Biz de konu hakkında ünlülerin yorumlarını aldık. Haberimize daha önce açılıma eylemleriyle destek olanları da eklemeyi unutmadık...

1/ 11
Ünlüler Kürt açılımını yorumladı

Atilla Dorsay (Sinema eleştirmeni)
‘Yürekten destekliyorum’

“Bir kültür insanı olarak zaten başka türlü düşünmem mümkün değil. Açılımı yürekten destekliyorum. Yıllardır bu kanlı savaşın bitmesini, kökleri ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızın kendilerini eşit hissederek bu topraklarda barış ve mutluluk içinde yaşamalarını diliyorum. Ve hangi siyasal yaklaşımdan olursa olsun herkesin vicdanına ve de sağduyusuna kulak vererek bu konuda bir şeyler yapmasını bekliyorum.”

2/ 11
Ünlüler Kürt açılımını yorumladı

Ayşe Kulin (Yazar)
‘Bu sorun çözüme kavuşm

“Bu konuda her önüne gelenin görüş beyan etmesini doğru bulmuyorum. Hükümet bu konuda bir plan ortaya koymaya çalışıyor. Çeşitli görüşmeler yaparak kamuoyunun fikirlerini almaya çalışıyor. Ben kimseyi kınamıyorum. Bu sorunun bir çözüme kavuşmasını çok isterim. ‘Bir Gün’ adlı kitabımda bir yıl önce bu konuyu ifade etmiştim. Henüz bir plan ortaya koyulmadan daha fazla bir görüş bildirmek istemiyorum.”

3/ 11
Ünlüler Kürt açılımını yorumladı

Belkıs Akkale (Türk Halk Müziği sanatçısı)
‘Sürece katkı sağlayacak herkesin yanındayım’

“Sürece sonuna kadar destek veriyorum. Ben halk sanatçısı olarak bugüne kadar birkaç arkadaşımla birlikte bu konuları hep gündeme getirdim. Bu konuda türküler okudum. Filmler çektik. Bugün kamuoyunda dillendirilen konuların hepsine destek veriyorum. Bu konu kim tarafından dile getirilirse getirilsin, isterse fikirlerini hiç benimsemediğim partiler bile olsa bu sürece katkı sağlayacak herkesin yanındayım. Tek endişem, bu süreçten rant sağlamak isteyenlerin ortaya çıkmasıdır. Bu konuda kamuoyunun dikkatli olması lazım. Süreci suiistimal edenlere dikkat, demokratik sürece devam diyorum.”

4/ 11