Vefa sadece bir semt adı mıdır?

Vefa sadece bir semt adı mıdır?

Tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında vefat eden tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy için Şişli’deki Kent Kültür Merkezinde bir tören düzenlendi.Törenin düzenlendiği salondaki koltukların boş kalması dikkat çekti.

1/ 31
Vefa sadece bir semt adı mıdır?


Törene Akmansoy’un kızları Alev Esen, Arzu Akmansoy, torunu Ozan Orhon, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ‘Kaynanalar’ dizisinde Akmansoy’un eşi Nuriye Kantar’ı canlandıran ve kısa bir süre önce vefat eden Leman Çidamlı’nın kızı Ayşegül Çidamlı da katıldı.

2/ 31
Vefa sadece bir semt adı mıdır?

“BU, BABAMA VEDA DEĞİL. BABAM HEP YAŞAYACAK“

Kent Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşan kızı Arzu Akmansoy, “Gerçekten sözün bittiği yer ne söyleyeceğini bilemiyor insan. O benim her şeyim canımdı. Arkadaşım babam her şeyimdi. Ben 'Onu kaybettim' diye düşünmüyorum. 'Çok büyük bir sanatçı' diye düşünüyorum. Allah herkese böyle bir ömür nasip etsin. Paris’ten gelen oyunu ne kadar çok oynamak istiyordu. Onun anısına bu oyunu izlemeyi çok isterim. Bu babama veda değil. Babam hep yaşayacak gönüllerde yaşayacak“ dedi. Diğer kızı Alev Esen ise “Babam benim de arkadaşım dostumdu büyük oyuncu büyük sanatçıydı. O kadar başarılıydı ki. Baba rolünü de çok güzel oynadı. Hepimizin içinde bir parça olarak gitti. Hepimizin bütün Türkiye’nin başı sağ olsun. O bizim bir parçamızdı ailemizin bir parçasıydı “ diye konuştu. Torunu Ozan Orhon da “Benim ışığımdı öğretmenimdi üstadımdı en büyük eleştirmenimdi hayatta bana en çok kızandı. Bazı zamanlarda sürtüşmelerimiz olurdu. ‘Dedem bana neden bu kadar kızıyordu? ‘derdim. Ben kendi bildiğimi yapmaya çalışırdım. Bana söylediği her şey her kızdığı şey doğru çıktı. 'Keşke onun izinde olsaydım' diyorum. 'Keşke onu dinleseydim' diyorum. Dedeciğim bana söylediklerini sonuna kadar götüreceğim. Senin ışığın hiç sönmeyecek çünkü sen bizim, hepimizin ışığısın“ dedi.

3/ 31
Vefa sadece bir semt adı mıdır?

"BU BABACAN NURİ KANTAR'I HEP ARAYACAĞIZ VE UNUTMAYACAĞIZ"


Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de bir konuşma yaptı. Sarıgül, "Çok sevgili devlet sanatçısı Tekin Akmansoy'u bugün hakkın rahmetine uğurluyoruz. Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Sevgili Akmansoy da bütün yurttaşlarımızın ve halkımızın gerçekten sevgilisiydi. Bugün de Allah'ın sevgili kulu olarak böylesine anlamlı bir günde sevgili Tekin ağabeyi uğurluyoruz. O bizim Nuri Kantar'ımızdı. O tarihlerde bir tek Nuri Kantar vardı. Kaynanalar dizisi oynadığında trafik dururdu. Nuri Kantar uyanıktı ama o ölçüde de örfüne töresine ve Cumhuriyetin değerlerine çok bağlıydı. Bu babacan Nuri Kantar'ı hep arayacağız ve unutmayacağız" diye konuştu.

4/ 31