Yeni nesil komedyenler

Yeni nesil komedyenler

Yeni nesil komedyenler

Türkiye’de stand-up denince akla gelen ilk isimler Cem Yılmaz, Ata Demirer ve Yılmaz Erdoğan. Oysa tek başına sahneye çıkan genç mizahçıların sayısında büyük bir artış var. Kimi radyo yıldızı, kimi karikatürist. Hatırı sayılır hayran kitlelerine sahipler. Yolu stand-up’tan geçen genç yeteneklerle Kadıköy Moda Sahne’de buluştuk.

Hürriyet

1/ 11
Yeni nesil komedyenler

MESUT SÜRE: DEPREM OLUYOR DİYE SAHNEYİ BIRAKIP KAÇTIM

Nasıl başladı?
İlk defa 2007 yılında sahneye çıktım. Tüm hikâyelerimi, ilk esprime gülen kişinin gözlerine baka baka anlatmıştım.

Sahnede başına gelen enteresan olay:
Tom maister çocuk yanlışlıkla mikrofonu son sese çıkardı. Deprem oldu zannedip seyirciyi bıraktım, kapıya koştum. Meğer o gürültüyü, kulaklıktan sadece ben duymuşum. Herkesin anlamsız bakışları arasında sahneye geri geldim ve anlatmaya devam ettim. Zamanda bir kırılma oldu.

Her cuma Saat 22.00’de BKM Mutfak’ta.

2/ 11
Yeni nesil komedyenler

MİNE ORAL: BANA TERS YÖNDEN GELEN BİR AT ARABASI ÇARPTI

Nasıl başladı?
Benim başıma sürekli acayip şeyler gelir. Mesela, tek yönlü işlek bir caddede ters istikametten gelen bir at arabası çarpmıştı. Hiç aklımda olmayan bir şeydi ama arkadaşların desteğiyle denemeye karar verdim. Beş yıldır sahneye çıkıyorum.

Bir anekdot:
İş çıkışında, 15-16 yaşlarında bir çocuk beni takip etmeye başladı. Acayip korktum. Can havliyle bir markete daldım. Çocuk da peşimden markete girdi. Okuduğum polisiye kitabın etkisiyle, kasadaki adama “Çocuk beni takip ediyor yardım edin” yazdım. Amca ifadesiz bir şekilde yüzüme baktı. Çocuk market sahibinin oğluymuş!

3/ 11
Yeni nesil komedyenler

ASLI AKBAY: İNGİLTERE'DE YETİŞTİ, BEYOĞLU'NDA SAHNE ALDI

Nasıl başladı?
BBC’de çocuk programları yapıyordum. İngiliz komedyen Logan Murray’nin komedi kursuna katıldım, beş dakika sahne alarak mezun oldum.

Olayı nedir?
Tabu konuları ve hayal gücünü kullandırtan absürd esprileri seviyorum.

Bir esprisi:
Âşık olmak, denizde mutlu mutlu yüzerken aniden bir denizanasının saldırıp yapışması gibi... Aşk bitince onu gene denizanası gibi üzerinden çekip bir şekilde koparıp atman gerekiyor. O yarayı iyileştirmek için en etkili formülse üzerine işemektir.

Beyoğlu Old City’de, Komikrofon’da izleyebilirsiniz.

4/ 11