General Motors dibe çöktü !

General Motors, geçtiğimiz günlerde 172.8 milyar dolarlık borcuna yenik düştü..

General Motors dibe çöktü !

1-CHEVROLET CORVAIR

Başarız modellerin ilk sırasını Chevrolet Corvair alıyor. 1960-1969 yılları arasında Amerikan pazarına Avrupalı modellerin girişine izin verilmesiyle, GM’in karşı hamlesi olan Chevrolet Corvair, hava soğutmalı ve aracın arkasına yerleştirilmiş bir motora sahip. Bunun için özel olarak geliştirilen arka süspansiyon tasarımı ise aracın spin veya takla atmasına sebep oluyordu. Dönemin tüketici avukatlarından Ralph Nader’in 1965 tarihli kitabında "her hızda güvensiz" yakıştırması yapılan araçla ilgili tepkiler artınca GM yöneticileri modellerin fiyat-güvenlik oranlarını yeniden ayarlamak zorunda kaldı.

1/ 6
General Motors dibe çöktü !

2- CADILLAC CIMARRON

1981 yılına gelindiğinde karşımıza diğer başarısız model Cadillac Cimarron çıktı. 1988 yılına kadar üretilen bu araç, Cadillac’ın tarihindeki en büyük başarısızlıklardan biri olarak anılıyor. Cimarron Mercedes-Benz’in o dönem piyasadaki küçük premium segment modelleriyle rekabet için üretilmişti. Ayrıca markanın rakipleriyle arasındaki yakıt tüketimi oranlarını da dengelemesi beklenen Cimarron ilerleyen zamanla birlikte tam anlamıyla felaketle sonuçlanan bir girişim oldu. 4 silindirli motoru ve 3 vitesli otomatik veya 4 vitesli manuel şanzıman seçeneklerine sahip araç oldukça hantal ve kaba bir görüntü çiziyordu. Ayrıca o dönem piyasadaki diğer bir rakibi Chevrolet Cavalier’ın yaklaşık iki katı fiyatla satışa sunulunca bu kötü gidişatı satış rakamlarındaki başarısızlık izledi.

2/ 6
General Motors dibe çöktü !

3-PONTIAC AZTEK

Milenyumla birlikte değişen otomobil tasarımlarına ayak uydurmak isteyen GM’in bir diğer markası Pontiac da, dünyanın en kötü tasarımlı otomobillerinden birine imza attı. Aztek adı verilen (2001-2005) bu araç aslında ilk bakışta bir Crossover ile yüksek oturma pozisyonlu spor bir modelin kırması gibi iyi bir fikirden yola çıkılarak üretilmişti. Ancak 2001-2005 yılları arasında üretilen Aztek’in bu tasarımı büyük bir başarısızlıkla sonuçladı. Oldukça çirkin sayılabilecek bir tasarıma sahip olan Aztek, alışılmışın dışındaki görüntüsüyle kullanıcıların beğenisini kazanmakta oldukça güçlük çekti. Kaputun önünde motora açılan iki adet delik burun deliğini andırırken aracın gözleri varmış gibi bir izlenim uyandıran farlar da ön kısımın insan suratına benzemesine neden olmuştu. İç hacmi arttırmak için özel olarak tasarlandığı iddia edilen arka bölüm ise araç üzerinde yamaymış gibi bir izlenim yaratıyordu.

3/ 6
General Motors dibe çöktü !

4- SATURN ION

2000’lerin başında Japon ve Koreli üreticiler oldukça başarılı modeller ve pazarlama taktikleriyle piyasaya damgalarını vururken Honda Civic’in başı çektiği bu sınıfta rekabet edebilecek özelliklere sahip olmayan Saturn de bu segmentte Ion adını verdiği modelle oyuna dahil oldu. Üretim serüveni 2003-2007 yılları arasında gerçekleşen Ion, GM’nin küçük modelleri arasında sıradanlığı ile başarısızlar kervanına katılan sorunlu bir model olarak tarihteki yerini aldı. Sıradan ve dikkat çekicilikten uzak tasarımı, iç mekanda kullanılan malzemenin kalitesizliği ile çok az kişide bu araca sahip olma isteği uyandırabildi.

4/ 6