Gezegenin en hızlı otomobilleri

Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı, yarın kapılarını önce dünya basınına, 3-13 Mart tarihleri arasında ise tüm otomobilseverlere açacak.

Gezegenin en hızlı otomobilleri

Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı, yarın kapılarını önce dünya basınına, 3-13 Mart tarihleri arasında ise tüm otomobilseverlere açacak.

Bu yıl 86’ncısı düzenlenecek Cenevre fuarı Avrupa’nın hem bağımsız hem de her yıl düzenlenen tek ve en büyük fuarlarından biri olmasının dışında bu yıl çok önemli bir özelliğe daha sahip. O da düşen petrol fiyatlarının da etkisiyle güçlerini rekor seviyede artıran gezegenin en hızlı süper spor otomobillerine ev sahipliği yapacak olması. Geçtiğimiz yıla kadar 1001 beygir gücündeki Bugatti’nin üstüne çıkabilen otomobilsayısı pek yokken yarın açılacak fuarda sergilenecek otomobillerin beygir güçleri uçmuş durumda.

Hürriyet

1/ 8
Gezegenin en hızlı otomobilleri

Adeta beygir savaşlarının yaşanacağı fuarda 500 beygirin üzerinde 15’in üzerinde yeni model sergilenecek. Bu araçlar maksimum 2080 beygirlik güçlere ulaşırken hızları ise 467 kilometreyi buluyor. Bu süper spor otomobillerin Avrupa fiyatları ise 3 milyonEuro’ya kadar çıkıyor. (Türkiye’de vergilerle 7 milyon Euro) 120 yeni modelin ilk kez vitrine çıkacağı Cenevre fuarını bu yıl 700 binin üzerinde otomobilseverin gezmesi bekleniyor. Süper spor otomobillerin dışında fuarda yeni nesil SUV’ların ön plana çıkması beklenirken, Türkiye’de üretilen 3 yeni otomobil ise en önemli yıldız adayları arasında gösteriliyor.

2/ 8
Gezegenin en hızlı otomobilleri

1104+ BEYGİR / ZENVO TS1

Danimarkalı spor otomobil üreticisi Zenvo fuarda iki yeni model sergileyecek. Bunlardan ilki TS1 Supercar, ikincisi ise TSR Racecar. Geçtiğimiz yıl tanıtılan 1104 beygir gücündeki 6.8 litrelik V8 motoruna sahip ST1 modelinin yenilenmiş versiyonu olan TS1 konseptinin gücünün daha da artacağı belirtiliyor.

3/ 8
Gezegenin en hızlı otomobilleri

760 BEYGİR Lamborghini Centenario LP770-4

Lamborghini, kurucusu Ferruccio Lamborghini’nin 100’üncü doğum gününü yeni bir otomobille kutluyor. Lamborghini Centenario LP770-4 adını taşıyacak ve ilk kez Cenevre fuarında tanıtılıyacak bu süper spor otomobil dünya genelinde sadece 20 adet üretilecek. Tasarımının Huracan ve Aventador tarzında olacağı belirtilen araçta yer alan 6.5 litrelik V12 motorun 760 beygir gücünde olduğu söyleniyor. 100 kilometre hızlanmasını 2.5 saniyede tamamlayacağı söylenen otomobilin fiyatının ise ne olacağı henüz bilinmiyor.

1072 BEYGİR Rimac Concept One

Hırvatistan asıllı Rimac şirketi ilk kez 2011 yılında Frankfurt’ta sergilediği Concept One modelinin üretime hazır halini Cenevre’de dünyaya tanıtacak. 1072 beygir gücünde 4 elektrikli motora sahip spor otomobil 0’dan 100 kilometreye 2.6 saniyede çıkarken, maksimum 354 km hıza ulaşıyor.

4/ 8